Sprawa ze skargi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. S. oraz W. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 4 lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych postanawia 1.odrzucić zażalenie, 2. zwrócić skarżącym kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem uiszczonego wpisu od zażalenia.

Uzasadnienie strona 1/2

Postanowieniem z dnia 1 kwietnia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił skarżącym przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej, wniesionej od wyroku z dnia 14 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 1162/14.

Przesyłkę zawierającą odpis ww. postanowienia wraz z uzasadnieniem, wysłano za pośrednictwem Poczty Polskiej na adres wskazany przez pełnomocnika skarżących.

Jak wynika z pisma Poczty Polskiej S.A. Centrum Obsługi Finansowej z dnia 18 czerwca 2015 r., przesyłkę listowną awizowano po raz pierwszy w dniu 9 kwietnia 2015 r., a następnie po raz drugi w dniu 17 kwietnia 2015 r. Zawiadomienia o pozostawieniu przesyłki w placówce pocztowej umieszczono w obu przypadkach w skrzynce oddawczej adresata. Skutek doręczenia orzeczenia nastąpił w dniu 23 kwietnia 2015 r.

W dniu 24 kwietnia 2015 r. przesyłka wydana została adresatowi.

W dniu 4 maja 2015 r. (data stempla pocztowego) pełnomocnik skarżących wniósł zażalenie na postanowienie z dnia 1 kwietnia 2015 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 194 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - zwanej w dalszej części "p.p.s.a.", zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego przysługuje na postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego w przypadkach przewidzianych w ustawie. Zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia (art. 194 § 2 p.p.s.a.). Do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej (art. 197 § 2 p.p.s.a.).

Jak stanowi art. 178 p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W niniejszej sprawie skarżący wnieśli zażalenie po upływie terminu do jego wniesienia.

Wskazać należy, że przesyłka zawierająca zaskarżone postanowienie z dnia 1 kwietnia 2015 r., została doręczona w trybie art. 73 p.p.s.a. Stosownie do treści art. 73 §1 p.p.s.a w przypadku braku możliwości doręczenia przesyłki bezpośrednio adresatowi w miejscu zamieszkania lub miejscu pracy, a także dorosłemu domownikowi, administracji lub dozorcy domu w przypadku nieobecności adresata w domu, pismo składa się na okres czternastu dni w placówce pocztowej, w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe albo w urzędzie gminy, dokonując jednocześnie zawiadomienia określonego w § 2. Zawiadomienie o złożeniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia zawiadomienia umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej, a gdy to nie jest możliwe - na drzwiach mieszkania adresata lub w miejscu wskazanym jako adres do doręczeń, na drzwiach biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe (§ 2 wskazanego przepisu). W przypadku niepodjęcia pisma, w tym terminie o którym mowa w § 2, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru pisma w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od dnia pierwszego zawiadomienia o złożeniu pisma w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy (§ 3 przywołanego przepisu). Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa w § 1 (§ 4 wskazanego przepisu).

Strona 1/2