Sprawa ze skargi na decyzję SKO w B. w przedmiocie przekazania do ponownego rozpatrzenia sprawy dotyczącej ustalenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia
Tezy

Przyznanie sołectwu, które jest elementem składowym gminy, przymiotu strony postępowania godziłoby w zasadę, że stroną postępowania sądowego, a wcześniej administracyjnego, nie może być gmina, której organ wydał w I instancji zaskarżoną decyzję.

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko (spr.), Sędziowie asesor WSA Małgorzata Roleder,, sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Protokolant Marta Marczuk, po rozpoznaniu w dniu 13 września 2007 r. na rozprawie sprawy ze skargi E. S. - Sołtysa wsi H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] lutego 2007 r., Nr [...] w przedmiocie przekazania do ponownego rozpatrzenia sprawy dotyczącej ustalenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia p o s t a n a w i a odrzucić skargę

Uzasadnienie strona 1/3

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. decyzją z dnia [...]02.2007r. po rozpatrzeniu odwołania PUPH [...] - sp. z o.o. w B.

( wnioskodawcy w sprawie ) od decyzji Wójta Gminy J. K. z [...]11.2006r. odmawiającej ustalenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na połączeniu dwóch istniejących pól składowych w celu wypełnienia powstałego "wąwozu" oraz wykorzystania niezagospodarowanego trójkąta do zapełnienia bezpiecznymi dla środowiska przesortowanymi odpadami, w miejscowości H. na działce nr geod. [...], orzekł o uchyleniu decyzji pierwszoinstancyjnej i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania. W ocenie kolegium organ I instancji nie dokonał rzetelnej oceny planowanego przedsięwzięcia w aspekcie przepisów ustawy - Prawo ochrony środowiska, regulującej w sposób wyczerpujący przesłanki odmowy ustalenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia. Organ I instancji skoncentrował się na ocenie działalności funkcjonującego Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych H. i wpływie tej działalności na środowisko a nie na analizie wpływu na środowisko przedsięwzięcia opisanego wnioskiem. Organ odwoławczy wskazał na naruszenie przez organ I instancji art. 7 i 77 kpa i zalecił powtórną ocenę planowanego przedsięwzięcia po przeanalizowaniu obligatoryjnych elementów przedłożonego raportu i jego aneksów.

Skargę do sądu administracyjnego na powyższą decyzję kasacyjną wnieśli mieszkańcy H. w osobach J. F. i W. Ż., których nieruchomości przylegają bezpośrednio do terenu wysypiska oraz Sołtys wsi H. - E. S. Skargi J. F. i W. Ż. zostały przez sąd prawomocnie odrzucone z powodu nieusunięcia braków formalnych (postanowieniem Sądu z dnia 10.05.2007r. - k. 60 akt). Przedmiotem rozpoznania pozostała skarga Sołtysa wsi H., który zarzucił decyzji kolegium naruszenie art. 7 i 77 kpa poprzez przyjęcie, iż zebrany w sprawie materiał dowodowy nie pozwalał na merytoryczne rozpatrzenie sprawy oraz art. 138 § 2 kpa poprzez przyjęcie, iż rozstrzygnięcie sprawy wymagało przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego w całości lub w znacznej części.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. prezentując ostateczne stanowisko w sprawie wniosło o odrzucenie skargi jako niedopuszczalnej z racji wywiedzenia jej przez podmiot nie mający przymiotu strony postępowania. Przedstawiciel kolegium stwierdził, że zaskarżona decyzja była doręczona sołtysom poszczególnych wsi wyłącznie w ramach informowania społeczeństwa i zapewnienia mu możliwości składania uwag i wniosków. Skarżąca jako Sołtys wsi H. nie ubiegała się o dopuszczenie sołectwa do udziału w postępowaniu administracyjnym na prawach strony. Na wypadek niepodzielenia przez Sąd wniosku o odrzucenie skargi SKO wniosło o jej oddalenie jako bezzasadnej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. zważył, co następuje:

Skarga Sołtysa wsi H. podlegała odrzuceniu jako niedopuszczalna. Na wstępie podkreślić należy, że podpisana pod skargą E. S. w toku postępowania administracyjnego i przed Sądem nie powoływała się na własny interes prawny do uczestnictwa w postępowaniu na prawach strony. Skargę niniejszą wywiodła jako Sołtys wsi H. i wyłącznie jako sołtys tejże wsi brała udział w postępowaniu przed organami administracji. Brak zaś powoływania się na własny interes prawny skarżącej jako osoby fizycznej do uczestnictwa w postępowaniu na prawach strony, obligował Sąd wyłącznie do wypowiedzenia się w kwestii legitymacji do występowania w charakterze strony w niniejszym postępowaniu administracyjnym, a w konsekwencji i sądowoadministracyjnym, sołectwa, którego reprezentantem na zewnątrz jest sołtys.

Strona 1/3