Wniosek w przedmiocie zwolnienia ze służby kandydackiej
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2012 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku K. H. o wykładnię wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 kwietnia 2012 r., sygn. akt II SA/Wa 2794/11 w sprawie ze skargi K. H. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby kandydackiej p o s t a n a w i a: odmówić dokonania wykładni wyroku.

Inne orzeczenia o symbolu:
6191 Żołnierze zawodowi
Inne orzeczenia z hasłem:
Inne
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Minister Obrony Narodowej
Uzasadnienie strona 1/2

Wyrokiem z dnia 30 kwietnia 2012 r., po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 kwietnia 2012 r. sprawy ze skargi K. H. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby kandydackiej, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w punkcie pierwszym uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Rektora - Komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych Nr [...] z dnia [...] sierpnia 2011 r., a w punkcie drugim określił, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości. Odpis ww. orzeczenia z uzasadnieniem został doręczony skarżącemu w dniu [...] maja 2012 r., a pełnomocnikowi organu - w dniu [...] czerwca 2012 r. Wobec niewniesienia skargi kasacyjnej od powyższego wyroku stał się on prawomocny w dniu [...] lipca 2012 r.

Natomiast dniu [...] października 2012 r. skarżący złożył wniosek o wykładnię ww. wyroku z dnia 30 kwietnia 2012 r., a to w związku z treścią uzasadnienia wyroku, a konkretnie zdaniem drugim i trzecim na stronie nr [...] uzasadnienia, z których wynika, iż nie było umocowania prawnego do relegowania skarżącego z praktyk lotniczych w [...] Bazie Lotnictwa Szkolnego w [...], a tym bardziej do usunięcia go na tej podstawie ze służby kandydackiej.

We wniosku o wykładnię skarżący wskazał, że zarówno wyrok, jak i jego uzasadnienie, nie wskazuje na jakim etapie nauki ma nastąpić przywrócenie go do służby wskutek uchylenia decyzji wymienionych w punkcie pierwszym wyroku. Brak precyzyjnego określenia ww. kwestii skutkuje dowolną interpretacją orzeczenia przez Rektora - Komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w [...], który błędnie pojmuje treść wyroku. O powyższym świadczy wezwanie skarżącego do natychmiastowego stawienia się celem kontynuowania nauki na warunkach ustalonych jednostronnie przez Rektora - Komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Warunki te w istocie sprowadzają się m.in. do konieczności powtórzenia ponad połowy okresu nauki w Studium Oficerskim, odbycia praktycznego szkolenia w [...] Bazie Lotnictwa Szkolnego w [...] przez czas nieokreślony, wykonania badań lotniczo-lekarskich oraz przystąpienia do egzaminów dopuszczających do zajęć praktycznych.

Reasumując skarżący podniósł, że jego służba kandydacka zostałaby bezzasadnie wydłużona o dwa lata, mimo iż z "istoty wyroku" wynika, że powinien kontynuować naukę od etapu na jakim została przerwana. W przeciwnym wypadku sytuacja skarżącego - pomimo korzystnego dla niego orzeczenia sądowego - byłaby gorsza od sytuacji kandydata przywróconego do służby po wymierzeniu kary dyscyplinarnej usunięcia ze służby, o której mowa w § 38 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 marca 2010 r. w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Do wniosku o wykładnię wyroku skarżący załączył korespondencję prowadzoną z Rektorem - Komendantem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w przedmiocie terminu i sposobu kontynuowania służby kandydackiej. Natomiast w dniu [...] listopada 2012 r. skarżący złożył do akt niniejszej sprawy pismo Dyrektora Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej z dnia [...] października 2012 r. dotyczące wykonania wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Warszawie z dnia 30 kwietnia 2012 r. W ww. piśmie stwierdzono, że nie jest możliwe uwzględnienie żądania skarżącego polegającego na zawarciu ugody w kwestii terminu podjęcia nauki, ponieważ zgodnie z panującym w doktrynie prawa administracyjnego poglądem, organ administracji publicznej orzekający w sprawie nie jest stroną w rozumieniu art. 28 Kodeksu postępowania administracyjnego, a zatem nie jest dopuszczalna ugoda pomiędzy stroną a tym organem.

Strona 1/2
Inne orzeczenia o symbolu:
6191 Żołnierze zawodowi
Inne orzeczenia z hasłem:
Inne
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Minister Obrony Narodowej