Wniosek w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krystyna Kutzner po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi S. S. i Z. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 30 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania postanawia: odrzucić skargę kasacyjną skarżących na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 kwietnia 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 276/15.

Inne orzeczenia o symbolu:
6122 Rozgraniczenia nieruchomości
Inne orzeczenia z hasłem:
Odrzucenie skargi kasacyjnej
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 17 kwietnia 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 276/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę S. S. i Z. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 30 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania. Odpis postanowienia z uzasadnieniem i pouczeniem o sposobie wniesienia skargi kasacyjnej został doręczony skarżącym w dniu 27 kwietnia 2015 r. (dowód doręczenia w aktach sprawy).

W dniu 27 maja 2015 r. o godz. 22:03 został za pośrednictwem telefaksu zostały przesłane do Sądu pisma podpisane przez skarżących, z których wynikała wola zaskarżenia ww. orzeczenia. Pisma te wpłynęły do Sądu w dniu 28 maja 2015 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2012 r., poz. 270; dalej: p.p.s.a.) od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Stosownie zaś do art. 177 § 1 skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Ponadto w myśl art. 175 § 1 p.p.s.a. skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli skargę kasacyjną sporządza sędzia, prokurator, notariusz, radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem albo jeżeli skargę kasacyjną wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka.

W pierwszej kolejności należało zauważyć, że z treści pism skarżących przesłanych do Sądu telefaksem w dniu 27 maja 2015 r. wynikała wola zaskarżenia postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 kwietnia 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 276/15 o odrzuceniu skargi skarżących postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 30 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania. W ocenie Sądu oznacza to, że pisma te należało traktować jako skargę kasacyjną na ww. postanowienie. Rozwiązanie takie zapewnia bowiem realizację rzeczywistych intencji skarżących.

Należy jednak zauważyć, że podważane przez skarżących postanowienie Sądu z dnia 17 kwietnia 2015 r. zostało im skutecznie doręczone w dniu 27 kwietnia 2015 r. To zaś oznacza, że trzydziestodniowy termin na wniesienie skargi kasacyjnej upływał w analizowanym przypadku w dniu 27 maja 2015 r. Skarżący nadali skargę kasacyjną co prawda w ostatnim dniu tego terminu, jednak dopiero o godz. 22:03, a zatem po zakończeniu urzędowania Sądu. Stąd też datą wpływu skargi kasacyjnej, odnotowaną na wydruku przesłanych pism procesowych przez pracownika sekretariatu Sądu jest 28 maja 2015 r. Jak bowiem wskazał Naczelny Sąd Administracyjny, w przypadku pism wnoszonych za pomocą telefaxu lub poczty elektronicznej, uważa się je za wniesione w dacie prezentaty, czyli adnotacji o wpływie pisma uczynionej przez upoważnionego pracownika (zob. postanowienie NSA z dnia 12 marca 2014 r., sygn. akt I FZ 41/14, publ. http://orzeczenia.nsa.gov.pl). To zaś oznacza, że skarga kasacyjna została wniesiona po terminie i z tego powodu podlega odrzuceniu.

Należy również zauważyć, że analizowane pisma skarżących zostały podpisane przez nich oraz opieczętowane przez organizację społeczną. Niemniej jednak jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów i o czym skarżący zostali pouczeni przy doręczeniu kwestionowanego postanowienia Sądu, skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego. Z okoliczności sprawy nie wynika przy tym, by skarżący wykonywali zawód lub zajmowali stanowisko określone w art. 175 p.p.s.a. To zaś oznacza, że analizowana skarga kasacyjna, jako niesporządzona z zachowaniem przymusu adwokacko-radcowskiego, musi być oceniona jako niedopuszczalna.

Wobec powyższego, Sąd postanowił o odrzuceniu skargi kasacyjnej w oparciu o art. 178 p.p.s.a.

Strona 1/1
Inne orzeczenia o symbolu:
6122 Rozgraniczenia nieruchomości
Inne orzeczenia z hasłem:
Odrzucenie skargi kasacyjnej
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze