Skarga kasacyjna od wyroku WSA w Warszawie w sprawie ze skargi K. F. na orzeczenie dyscyplinarne Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej 1/
Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) Sędziowie sędzia NSA Barbara Adamiak sędzia NSA Jan Kacprzak Protokolant Urszula Radziuk po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Straży Granicznej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 lipca 2007 r. sygn. akt II SA/Wa 455/07 w sprawie ze skargi K. F. na orzeczenie dyscyplinarne Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej 1/ oddala skargę kasacyjną; 2/ zasądza od Komendanta Głównego Straży Granicznej na rzecz K. F. kwotę 360 ( trzysta sześćdziesiąt ) zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Inne orzeczenia o symbolu:
6193 Funkcjonariusze Straży Granicznej
Inne orzeczenia z hasłem:
Straż graniczna
Inne orzeczenia sądu:
Naczelny Sąd Administracyjny
Inne orzeczenia ze skargą na:
Komendant Straży Granicznej
Uzasadnienie strona 1/5

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 19 lipca 2007 r., sygn. akt II SA/Wa 455/07, po rozpoznaniu skargi K. F., uchylił orzeczenie dyscyplinarne Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] nr [...] oraz utrzymane nim w mocy orzeczenie Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej z dnia [...] nr [...], wydane w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:

Komendant Główny Straży Granicznej orzeczeniem dyscyplinarnym z dnia [...], wydanym na podstawie art. 136b ust. 3 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997) w zw. z § 33 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie przeprowadzania postępowania dyscyplinarnego wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. Nr 118, poz. 1015 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania K. F., utrzymał w mocy orzeczenie dyscyplinarne Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej w P. z dnia [...] nr [...], wydane na podstawie art. 136b ust. 1 pkt 1 i art. 136 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej oraz § 25 ust. 1 pkt 2 i § 28 powołanego rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie przeprowadzania postępowania dyscyplinarnego wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej, o uznaniu K. F. winnym naruszenia dyscypliny służbowej i ukaraniu karą dyscyplinarną upomnienia.

W sprawie ustalono, iż K. F. w dniu [...], podczas pełnienia służby w Placówce Straży Granicznej kat. [...] w R., został wezwany przez kierownika zmiany do pomieszczenia służbowego, w którym znajdował się jego przełożony - zastępca komendanta Placówki Straży Granicznej kat. [...] w R. kpt. SG M. P., dokonujący kontroli w ubraniu cywilnym. Organ stwierdził, iż z uwagi na fakt, że K. F. wchodząc do pomieszczenia służbowego nie oddał honorów przełożonemu, popełnił czyn określony w art. 135 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy o Służbie Granicznej przez niedopełnienie obowiązków wynikających z § 132 pkt 5, § 133 i § 138 Regulaminu musztry i sposobu zachowania się funkcjonariuszy Straży Granicznej w czasie pełnienia służby (tj. regulaminu Nr [...] z dnia [...]) Organ wskazał, że z powyższego regulaminu wynika, iż funkcjonariusz jest zobowiązany do oddawania honorów przełożonemu jako pierwszy oraz że z tego obowiązku nie zwalnia również fakt, iż przełożony występuje w ubraniu cywilnym.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie K. F. wniósł o uchylenie zaskarżonego orzeczenia oraz orzeczenia go poprzedzającego. Zarzucił organowi naruszenie art. 135 ust. 2 pkt 1 ustawy o Straży Granicznej przez błędne przyjęcie, iż skarżący nie dopełnił obowiązków funkcjonariusza wynikających z § 132 pkt 5, § 133 i § 138 Regulaminu, naruszenie art. 7 k.p.a. przez niewyjaśnienie stanu faktycznego sprawy, art. 77 § 1 oraz art. 80 k.p.a. przez niezgromadzenie i nierozpatrzenie w sposób wyczerpujący materiału dowodowego, naruszenie art. 107 § 3 k.p.a. przez wadliwe sporządzenie uzasadnienia orzeczenia.

Strona 1/5
Inne orzeczenia o symbolu:
6193 Funkcjonariusze Straży Granicznej
Inne orzeczenia z hasłem:
Straż graniczna
Inne orzeczenia sądu:
Naczelny Sąd Administracyjny
Inne orzeczenia ze skargą na:
Komendant Straży Granicznej