Skarga kasacyjna na decyzję Wojewody L. w przedmiocie stwierdzenia wydania decyzji z naruszeniem prawa
Uzasadnienie strona 3/12

Wskazaną na wstępie decyzją, Wojewoda Lubuski utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji z dnia [...] września 2011 r. nr [...].

Organ odwoławczy analizując dokumenty sprawy stwierdził, iż organ I instancji zasadnie uznał, iż zaszła przesłanka do wznowienia postępowania na podstawie art. 145 § 1 pkt 5 k.p.a., w efekcie czego doszło do wydania decyzji na podstawie art. 151 § 2 k.p.a., w której stwierdzono, że decyzje z dnia [...] lutego 2004 r., z dnia [...] marca 2005 r. oraz z dnia [...] marca 2005 r. wydane zostały z naruszeniem prawa. Jednocześnie organ prawidłowo odstąpił od uchylenia wskazanych decyzji z uwagi na wystąpienie przesłanek, o których mowa w art. 146 § 1 k.p.a. (od dnia doręczenia decyzji minęło pięć lat).

Wojewoda Lubuski nie zgodził się z twierdzeniem skarżącej podnoszonym w odwołaniu, że pomimo, iż według aktu notarialnego z dnia [...] lutego 1998 r. razem z mężem byli posiadaczami ziemi o powierzchni 5 ha 30 arów fizycznych, a 3 ha 86 arów przeliczeniowych, to każde z nich posiada połowę areału, a więc nie przekracza 2 ha przeliczeniowych. Organ w tym zakresie powołał się na wyroki sądów, które zapadły w podobnych sprawach, jak i również na stanowisko Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 marca 2012 r., że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. "d" ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz obowiązującego od dnia 1 czerwca 2004 r. art. 2 ust. ust. 1 pkt 2 lit. "d" ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, statusu bezrobotnego - pomimo spełnienia innych wymaganych prawem warunków - nie może uzyskać osoba, która jest właścicielem lub posiadaczem (samoistnym albo zależnym) nieruchomości rolnej przekraczającej 2 ha przeliczeniowe. W ocenie organu, H.B. nie spełniła warunków do nabycia statusu osoby bezrobotnej.

Zdaniem organu odwoławczego powyższy przepis, chociaż nie posługuje się pojęciem "współwłaściciela", odnosi się również do sytuacji, gdy własność nieruchomości przysługuje kilku osobom. Organ powołując się na ostatnie orzecznictwo sądów administracyjnych podkreślił, że w przypadku współwłasności w częściach ułamkowych wskazane kryterium obszarowe dotyczące właściciela, należy odnieść do współwłasności nieruchomości rolnej. Status bezrobotnego może zatem uzyskać ten współwłaściciel nieruchomości rolnej, którego udział we współwłasności nieruchomości rolnej nie przekracza 2 ha przeliczeniowych.

Nie dotyczy to jednak, zdaniem organu, współwłasności łącznej, gdyż w przeciwieństwie do współwłasności w częściach idealnych, współwłasność łączna nie jest samoistnym stosunkiem prawnym. Opiera się zawsze na szczególnym stosunku prawnym o charakterze osobistym, w tym - tak jak w rozpoznawanej sprawie - związku małżeńskim. W czasie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej H.B. wspólnie z mężem może korzystać oraz rozporządzać nieruchomością stanowiącą ich współwłasność. Strona nie ma oznaczonych w tej współwłasności udziałów, które mogłaby wyznaczać i ograniczać zakres jej uprawnień do nieruchomości. Może korzystać z pożytków z całej nieruchomości o powierzchni 3,8715 ha przeliczeniowych, tj. wielkości prawie dwukrotnie przewyższającej ustalony limit ustawowy.

Strona 3/12
Inne orzeczenia o symbolu:
6330 Status  bezrobotnego
Inne orzeczenia z hasłem:
Inne
Inne orzeczenia sądu:
Naczelny Sąd Administracyjny
Inne orzeczenia ze skargą na:
Wojewoda