Skargi kasacyjne Ministra Budownictwa oraz [...] SA w K. od wyroku WSA w Warszawie w sprawie ze skargi na decyzję Ministra Transportu i Budownictwa z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji uwłaszczeniowej
Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA: Andrzej Jurkiewicz (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Pocztarek Jolanta Sikorska Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 11 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych Ministra Budownictwa oraz [...] SA w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 czerwca 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 266/06 w sprawie ze skargi A. G. na decyzję Ministra Transportu i Budownictwa z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji uwłaszczeniowej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od A. G. na rzecz Ministra Infrastruktury kwotę 220 /dwieście dwadzieścia/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie strona 1/9

Wyrokiem z dnia 21 czerwca 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 266/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi A. G. na decyzję Ministra Transportu i Budownictwa z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji uwłaszczeniowej uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] Nr [...].

Wyrok ten wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy :Minister Transportu i Budownictwa, decyzją z dnia [...] Nr [...] po rozpatrzeniu wniosku A. G., o ponowne rozpatrzenie sprawy rozstrzygniętej decyzją Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia [...] Nr [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody K. Nr [...] z dnia [...] lutego 1994 r. wydanej w sprawie uwłaszczenia PP "[...]" w K. działką Nr [...] o pow. [...] ha położoną w K. przy ul. [...], utrzymał w mocy decyzję z dnia [...]

W uzasadnieniu decyzji Minister Transportu i Budownictwa podał, że Wojewoda K., decyzją dnia [...] lutego 1994 r. na podstawie art. 2 ust. 1-3 ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 79, poz. 464 ze zm.), stwierdził nabycie z mocy prawa z dniem [...] grudnia 1990 r. przez Przedsiębiorstwo Państwowe "[...]" w K. prawo użytkowania wieczystego gruntu położonego w K. przy ul. [...] i oznaczonego jako działka Nr [...] o pow. [...] ha oraz nabycie własności budynków i urządzeń położonych na tym gruncie.

Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, po rozpoznaniu wniosku E. G. z dnia 14 maja 1996 r. o stwierdzenie nieważności w/w decyzji uwłaszczeniowej, decyzją z dnia [...] listopada 2000 r. utrzymaną następnie w mocy przez decyzję z dnia [...] marca 2001 r. tego samego organu, stwierdził nieważność decyzji Wojewody K. i wskazał, że wniosek o zwrot części parceli Nr [...], która to parcela weszła w skład działki Nr [...], nabytej przez Skarb Państwa w trybie przepisów wywłaszczeniowych, złożony został w piśmie z dnia 16 kwietnia 1992 r., a więc przed wydaniem decyzji uwłaszczeniowej, co winno

I OSK 1959/06 skutkować zawieszeniem postępowania uwłaszczeniowego, przy czym wskazano na uchwałę 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 stycznia 2000 r. sygn. akt III ZP 14/99, dotyczącą tej kwestii prawnej.

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 26 marca 2003 r. sygn. akt I SA 1242/01 uchylił obie decyzje Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy, biorąc pod uwagę wiążącą organ administracji ocenę prawną wyrażoną przez Naczelny Sąd Administracyjny, Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast decyzją z dnia [...] odmówił stwierdzenia nieważności decyzji uwłaszczeniowej Wojewody K. z dnia [...] lutego 1994 r.

Minister Transportu i Budownictwa, ponownie rozpatrując sprawę na wniosek A. G. - jednego ze spadkobierców E. G., która zmarła [...] czerwca 2003 r. stwierdził, że działka Nr [...] utworzona z działek Nr [...],[...],[...],[...] i [...], powstałych w wyniku podziału działki Nr 198, i stanowiła własność Skarbu Państwa. Ponieważ istniało również prawo zarządu w odniesieniu do jednostki uwłaszczonej, zaistniały przesłanki uwłaszczenia wymienione w art. 2 ust. 1-2 ustawy z dnia 29 września 1990 r. Zdaniem organu, skoro Sąd przyjął, iż mimo złożenia wniosku o zwrot nieruchomości nabytej przez Skarb Państwa w trybie przepisów wywłaszczeniowych, przed dniem wydania decyzji uwłaszczeniowej, brak jest przesłanki do stwierdzenia nieważności decyzji uwłaszczeniowej z tej przyczyny, i nie ma również podstaw do uznania, iż decyzja organu wojewódzkiego jest obarczona wadą naruszenia praw osób trzecich, i tym samym nie zachodzi przesłanka z art. 156 § 1 pkt 2 kpa, ani inne okoliczności wymienione w art. 156 § 1 kpa.

Strona 1/9