Skarga kasacyjna na decyzję SKO w B. w przedmiocie odmowy przyznania dofinansowania kosztów kształcenia w celu przygotowania zawodowego młodocianego pracownika z tytułu ukończenia nauki zawodu przez ucznia
Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia del. NSA Jerzy Krupiński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 31 sierpnia 2017 r. sygn. akt IV SA/Gl 150/17 w sprawie ze skargi R. w C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dofinansowania kosztów kształcenia w celu przygotowania zawodowego młodocianego pracownika z tytułu ukończenia nauki zawodu przez ucznia 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Centrum Usług Wspólnych w C. z dnia [...] października 2016 r. nr [...]; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz R. w C. kwotę 1137 (tysiąc sto trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Inne orzeczenia o symbolu:
6149 Inne o symbolu podstawowym 614
Inne orzeczenia z hasłem:
Oświata
Inne orzeczenia sądu:
Naczelny Sąd Administracyjny
Inne orzeczenia ze skargą na:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Uzasadnienie strona 1/7

Przedmiotem skargi kasacyjnej, wniesionej do Naczelnego Sądu Administracyjnego przez Rejonową Spółdzielnię "[...]" w C., (dalej: "skarżąca"), jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 31 sierpnia 2017 r., sygn. akt IV SA/Gl 150/17, którym oddalono jej skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] grudnia 2016 r., nr [...], wydaną w przedmiocie odmowy przyznania dofinansowania kosztów kształcenia w celu przygotowania zawodowego młodocianego pracownika z tytułu ukończenia nauki zawodu przez ucznia.

Wyrok wydany został w następujących, ustalonych przez Sąd I instancji, okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w C. decyzją z dnia [...] października 2016 r., nr [...], odmówił skarżącej przyznania dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika T. S.

W uzasadnieniu wskazał, że wniosek został złożony przez pracodawcę w ustawowym terminie trzech miesięcy od zdania przez młodocianego pracownika egzaminu, a G. Ś. prowadzący przygotowanie zawodowe młodocianego pracownika, posiada po temu wymagane kwalifikacje. Młodociany pracownik realizował u skarżącej naukę zawodu w okresie od [...] września 2013 r. do [...] sierpnia 2016 r. W dniu [...] września 2016 r. zdał egzamin czeladniczy przed B. Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości w B. i uzyskał świadectwo czeladnicze nr [...] w zawodzie piekarza. Następnie organ odwołał się do regulacji art. 70b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (obecnie: Dz. U. z 2017 r., poz. 2198 ze zm., dalej: "ustawa") i wskazał, że warunkiem otrzymania dofinansowania jest między innymi zdanie przez młodocianego pracownika egzaminu zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2014 r., poz. 232 ze zm., dalej: "rozporządzenie"). Przepis § 11 rozporządzenia przewiduje, że w przypadku gdy pracodawca - tak jak w niniejszej sprawie - nie jest rzemieślnikiem, zdanie przez młodocianego pracownika egzaminu powinno zostać potwierdzone świadectwem wydanym przez okręgową komisję egzaminacyjną, a to w sprawie nie miało miejsca.

W odwołaniu strona podniosła, że na gruncie art. 70b ust. 1 pkt 2 ustawy nie ma znaczenia przed jaką komisją młodociany pracownik zdaje egzamin o ile ten egzamin potwierdza jego kwalifikacje zawodowe. Wskazano, że konsekwencje wyboru komisji egzaminacyjnej przez młodocianego pracownika nie mogą obciążać pracodawcy.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B.(dalej: "SKO") decyzją z dnia [...] grudnia 2016 r., nr [...], utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji i podniosło, że skarżąca jest przedsiębiorcą działającym w formie spółdzielni i nie ma statusu rzemieślnika, a wobec tego młodociany pracownik, który odbywał praktyczną naukę zawodu, zobowiązany był zdawać egzamin jako osoba zatrudniona u pracodawcy nie będącego rzemieślnikiem, dokształcająca się w zasadniczej szkole zawodowej. Wskazało, że zgodnie z § 11 ust. 2 rozporządzenia oznaczało to obowiązek zdania egzaminu przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną, a nie przed komisją egzaminacyjną izby rzemieślniczej, zaś zdanie egzaminu we właściwym trybie jest jednym z warunków koniecznych otrzymania żądanego dofinansowania. Odmienna interpretacja przepisów była akceptowana w judykaturze przed nowelizacją ustawy, tj. przed dniem [...] września 2012 r. Skoro umowa z młodocianym pracownikiem została zawarta w dniu [...] września 2013 r., to obligatoryjne jest stosowanie przepisów ustawy w brzmieniu po nowelizacji. Organ odwoławczy stwierdził, że treść umowy - w której młodocianemu pracownikowi wadliwie wskazano na możliwość wyboru komisji - nie może zmienić zasad wynikających z przepisów prawnych i obciąża skutkami dokonanego wyboru wyłącznie skarżącą.

Strona 1/7
Inne orzeczenia o symbolu:
6149 Inne o symbolu podstawowym 614
Inne orzeczenia z hasłem:
Oświata
Inne orzeczenia sądu:
Naczelny Sąd Administracyjny
Inne orzeczenia ze skargą na:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze