Skarga kasacyjna na decyzję SKO w Warszawie w przedmiocie skierowania do domu pomocy społecznej
Uzasadnienie strona 2/4

Uzupełniając skargę skarżąca nadesłała kopię opinii sądowo-psychiatrycznej oraz postanowienie Sądu Rejonowego [...] Wydział Rodzinny i Nieletnich orzekające o zabezpieczeniu wniosku M. I. w przedmiocie zmiany orzeczenia o przyjęciu do domu pomocy społecznej M. S. i na czas trwania postępowania - zawieszającego postępowanie wykonawcze w sprawie o sygn. akt [...].

Z uwagi na powyższą informację postanowieniem z dnia 30 czerwca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zawiesił postępowanie w przedmiotowej sprawie, a następnie - po dołączeniu do akt postanowienia Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich z dnia [...] lipca 2009 r. sygn. akt [...], w którym Sąd uznał, że nie zachodzą przesłanki do przyjęcia M. S. do domu pomocy społecznej bez jego zgody i tym samym zmienił własne postanowienie z dnia [...] października 2008 r. - podjął zawieszone postępowanie.

Wyrokiem z dnia 6 listopada 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że w dniu wydania zaskarżonej decyzji pozostawało w obrocie prawnym postanowienie Sądu Rejonowego z [...] października 2008 r., którym orzeczono o umieszeniu M. S. w domu pomocy społecznej bez jego zgody. Organy orzekające w niniejszej sprawie były zatem związane tym postanowieniem i zobowiązane do jego realizacji, poprzez orzeczenie o skierowaniu M. S. do domu pomocy społecznej dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Zasadne było również nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Organy wnikliwie, rzetelnie i wszechstronnie rozpatrzyły stan faktyczny sprawy (podejmując działania w interesie M. S.) oraz wyczerpująco i szczegółowo wyjaśniły motywy, jakimi się kierowały przy rozstrzyganiu sprawy.

Sąd wskazał jednocześnie, że prawidłowość zaskarżonych decyzji oceniał na datę ich wydania mając na uwadze, że aktualnie sytuacja uległa zmianie (zmiana postanowienia o przyjęciu do domu pomocy społecznej), co oznacza, że decyzje te straciły rację bytu i nie będą wykonane. Nie wpływa to jednak zdaniem Sądu na ich ocenę i zasadność na datę wydania.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyła M. I. Zaskarżając wyrok w całości podniosła zarzut naruszenia przepisów postępowania tj. art. 145 § 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm. powoływanej dalej jako p.p.s.a) polegający na oddaleniu skargi na decyzję zapadłą w wyniku naruszenia art. 7 i art. 8 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze. zm., dalej powoływanej jako Kpa).

Wskazując na powyższy zarzut wniosła o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez WSA w Warszawie oraz zasądzenie kosztów postępowania.

W uzasadnieniu skargi kasacyjnej podniesiono, że rozważania Sądu I instancji służą sankcjonowaniu nieuwzględniania realiów stanu faktycznego, w którym organ ma podejmować władcze decyzje. Okoliczność, że decyzja była zgodna ze stanem faktycznym w październiku 2008 r., nie oznacza, że była trafna w kwietniu 2009 r. Poza tym Sąd I instancji ocenił prawidłowość decyzji z dnia [...] kwietnia 2009 r. , po tym jak Sąd Rejonowy dopuścił dowód z opinii biegłego psychiatry na okoliczność stanu zdrowia M. S. celem ustalenia, czy zachodzą przesłanki do zmiany orzeczenia o umieszczeniu go w domu pomocy społecznej. Wojewódzki Sąd Administracyjny naruszył tym samym nie tylko powołany w petitum skargi przepis postępowania, ale także podstawowe zasady porządku prawnego zawarte w Konstytucji oraz prawie międzynarodowym, zwłaszcza Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Poza tym zdaniem skarżącej kasacyjnie pogląd Sądu I instancji pozbawiony jest wewnętrznej spójności, bowiem z jednej strony uznaje on zaskarżoną decyzję za legalną, a z drugiej wstrzymuje jej wykonanie z uwagi na prejudycjalność postępowania w sprawie [...] (dotyczącej zmiany postanowienia o przyjęciu do domu pomocy społecznej). Jednocześnie skarżąca kasacyjnie zauważyła, że ten sam Sąd w sprawie I SA/Wa 2061/09 zakończonej prawomocnym wyrokiem z dnia 24 lutego 2010 r. uchylił analogiczną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku utrzymującą w mocy decyzję o umieszczeniu M. S. w domu pomocy społecznej, co budzi zasadnicze wątpliwości co do tej wartości wymiaru sprawiedliwości jaką jest pewność prawna, na którą składa się jednolitość orzecznictwa.

Strona 2/4
Inne orzeczenia o symbolu:
6322 Usługi opiekuńcze, w tym skierowanie do domu pomocy społecznej
Inne orzeczenia z hasłem:
Pomoc społeczna
Inne orzeczenia sądu:
Naczelny Sąd Administracyjny
Inne orzeczenia ze skargą na:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze