Sprawa ze skargi na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec,, Sędzia WSA Ewa Rojek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Michał Gajda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 marca 2012r. sprawy ze skargi S. A. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę.

Uzasadnienie strona 1/4

Postanowieniem z [...]., nr [...]Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z [...]., nr [...], którym organ odmówił S. A. wszczęcia postępowania w sprawie wypłaty w formie pieniężnej kwoty 100.000 zł z tytułu nabytego prawa do ulgi w podatku za wyszkolenie uczniów.

S. A. wnioskiem z 13 września 2011r. skierowanym do Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. wystąpił o wypłatę w formie pieniężnej kwoty 100.000 zł z tytułu nabytego prawa do ulgi w podatku za wyszkolenie uczniów. Uzyskaną kwotę podatnik zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie remontu zakładu cukierniczego.

Wnosząc zażalenie na postanowienie organu I instancji skarżący podtrzymał żądanie zrealizowania prawa do ulgi poprzez wypłatę świadczenia pieniężnego w określonej kwocie, podkreślając, że ulga uczniowska przyznana przedsiębiorcom na zasadach ordynacji podatkowej jest nie do zrealizowania, a niemożność wykorzystania jej na inny cel, szczególnie na cel ściśle powiązany z wykonywaną działalnością jest niesprawiedliwe.

Rozpatrując zażalenie organ wyjaśnił, że przepisy art. 27c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz art. 53 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) na podstawie których podatnicy mogli korzystać z ulgi z tytułu szkolenia uczniów polegającej na możliwości obniżeniu podatku dochodowego bądź zryczałtowanego podatku dochodowego zostały uchylone. Po uchyleniu tych norm, podatnikom umożliwiono korzystanie z ulgi na zasadzie praw nabytych. Stosownie do art. 13 ust. 4 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 2002, poz. 1956) podatnicy, którym przysługiwało prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r., mają prawo do obniżenia podatku opłacanego na zasadach określonych w art. 27 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu nadanym ustawą, pod warunkiem, że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej. Jednocześnie zgodnie art. 13 ust. 1 ww. ustawy podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004r. nabyli prawo do obniżki podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.

Zgodnie z treścią art. 27c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., podatnicy uzyskujący przychody wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3, mogli korzystać z ulgi polegającej na obniżeniu podatku dochodowego z tytułu szkolenia uczniów.

Strona 1/4