Sprawa ze skargi na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie strona 1/9

Pismem z dnia [...] lutego 2015 r. M. S. (dalej zwany skarżącym lub wnioskodawcą) wniósł o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zagranicznej spółki kontrolowanej z siedzibą w Specjalnym Regionie Administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej Hongkongu.

We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono opis sytuacji przyszłej, w której to wnioskodawca jako osoba fizyczna podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca rozważa przy tym objęcie udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą w Specjalnym Regionie Administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej Hongkongu. Zastrzeżono przy tym, że możliwe jest również objęcie przez skarżącego funkcji członka zarządu we wskazanej spółce zagranicznej. Wnioskodawca wyjaśnił, że na chwilę obecną nie jest możliwe precyzyjne określenie zakresu działalności spółki zagranicznej, przy czym spółka taka może prowadzić zarówno działalność handlową, jak i czerpać dochody pasywne, tj. dochody z dywidend i inne dochody z udziału w zyskach osób prawnych, jak też przychody ze zbycia udziałów (akcji), wierzytelności, odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, poręczeń i gwarancji, a także przychody z praw autorskich, praw własności przemysłowej - w tym z tytułu zbycia tych praw, a także z tytułu zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych. Skarżący wyjaśnił również, że omawiana spółka zagraniczna będzie podlegać opodatkowaniu od całości swoich dochodów w państwie swej siedziby, zgodnie z regulacjami lokalnego prawa podatkowego.

Na tle tak przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniami:

1) Czy w przypadku objęcia przez wnioskodawcę udziałów w spółce zagranicznej wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku od dochodów spółki zagranicznej stosownie do postanowień art. 30f ust. 1, ust. 2, ust. 3 pkt 1, ust. 5, ust. 7, ust. 9 oraz ust. 19 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2) Czy w przypadku objęcia przez wnioskodawcę udziałów w spółce zagranicznej wnioskodawca będzie zobowiązany do prowadzenia rejestru zagranicznych spółek oraz do zaewidencjonowania zdarzeń zaistniałych w spółce zagranicznej w ewidencji zgodnie z postanowieniami art. 30f ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie skarżący stwierdził, że w przypadku objęcia udziałów w spółce zagranicznej, nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku od dochodów spółki zagranicznej stosownie do postanowień art. 30f ust. 1, ust. 2, ust. 3 pkt 1, ust. 5, ust. 7, ust. 9 oraz ust. 19 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz nie będzie on również zobowiązany do prowadzenia rejestru zagranicznych spółek oraz do zaewidencjonowania zdarzeń zaistniałych w spółce zagranicznej stosownie do postanowień art. 30f ust. 15 powołanej ustawy.

W ocenie skarżącego za trafnością zaprezentowanego stanowiska przemawia niezgodność przepisów art. 30f ust. 1 w zw. z art. 30f ust. 2 i ust. 3 pkt 1 oraz ust. 5, ust. 7, ust. 9, ust. 15 oraz ust. 19 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z aktami prawa powszechnie obowiązującego wyższego rzędu, w tym niezgodność z prawem europejskim oraz Konstytucją RP.

Strona 1/9