Sprawa ze skargi na decyzję SKO w W. w przedmiocie skierowania do domu pomocy społecznej
Uzasadnienie strona 5/5

Orzeczenie sądu powszechnego (opiekuńczego), wydawane na podstawie art. 39 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, ma charakter prejudycjalny dla decyzji wydawanych w oparciu o art. 59 ust. 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej, gdy chodzi o osobę, która bez swojej zgody ma być umieszczona w domu pomocy społecznej. "Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego nastawiona jest na pomoc osobom chorym psychicznie (por. art. 1, 2 i 12). [...] przy wyborze rodzaju i metod postępowania leczniczego [należy] brać pod uwagę nie tylko cele zdrowotne, ale także interesy oraz inne dobra osobiste osoby z zaburzeniami psychicznymi i dążyć do osiągnięcia poprawy stanu zdrowia w sposób najmniej dla tej osoby uciążliwy (art. 12)" (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z 14.06.2005 r. V CK 746/04, LEX nr 155372). Prejudycjalny charakter postępowania przed sądem rejonowym (opiekuńczym) w tego rodzaju przypadkach potwierdził również Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrując skargę kasacyjną w niniejszej sprawie. Stwierdził bowiem, że fakt wszczęcia postępowania o zmianę postanowienia o umieszczeniu M. S. w domu pomocy społecznej bez jego zgody uzasadniałby zawieszenie postępowania administracyjnego na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 Kpa.

Gdyby ostateczna decyzja organu II instancji nie została zaskarżona do sądu administracyjnego, to w takiej sytuacji zmiana postanowienia sądu opiekuńczego z dnia [...] pażdziernika 2008 r., który postanowieniem z dnia [...] lipca 2009 r. sygn. akt [...] orzekł, że nie zachodzą już przesłanki do przyjęcia M. S. do domu pomocy społecznej bez jego zgody, bowiem jego matka - M. I. opuściła szpital i może w pełni sprawować pieczę na synem oraz zapewnić mu niezbędną całodobową opiekę, stanowiłaby podstawę do wznowienia postępowania, w oparciu o art. 145 § 1 pkt 8 K.p.a.

Skoro tak, to ujawnienie podstaw do wznowienia postępowania na etapie postępowania sądowoadministracyjnego powoduje, że w oparciu o art. 145 § 1 pkt 1 lit. b) P.p.s.a. zaskarżoną decyzję należało uchylić. W oparciu o art. 135 P.p.s.a. sąd uchylił również decyzję organu I instancji. O kosztach orzeczono na podstawie art. 200 P.p.s.a.

Strona 5/5