Skarga kasacyjna od wyroku WSA w Gdańsku w sprawie ze skargi R. C. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego w imieniu Ministra Finansów nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego
Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędziowie: NSA Jerzy Rypina, WSA (del.) Beata Cieloch (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego w imieniu Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 1 lipca 2009 r. sygn. akt I SA/Gd 269/09 w sprawie ze skargi R. C. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 15 stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz R. C. kwotę 197 (sto dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Inne orzeczenia o symbolu:
6112 Podatek dochodowy od osób fizycznych, w tym zryczałtowane formy opodatkowania
6560
Inne orzeczenia z hasłem:
Interpretacje podatkowe
Inne orzeczenia sądu:
Naczelny Sąd Administracyjny
Inne orzeczenia ze skargą na:
Minister Finansów
Uzasadnienie strona 1/5

Wyrokiem z dnia 1 lipca 2009 r., sygn. akt I SA/Gd 270/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił zaskarżoną przez R.C. interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w B.) z dnia 15 stycznia 2009 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że dnia 5 grudnia 2008 r. R. C. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu zaliczenia opłaty wstępnej uiszczanej przy zawarciu umowy leasingu operacyjnego do kosztów uzyskania przychodów. Wnioskodawczyni podała, że jest wspólnikiem spółki jawnej E. sp. j., która w dniu 30 czerwca 2008 r. zawarła załączoną do wniosku o interpretację umowę leasingu operacyjnego nieruchomości. Zgodnie z umową jako jedno ze świadczeń na rzecz leasingodawcy ustalona została opłata wstępna, której wniesienie (obok prowizji) warunkowało zawarcie umowy nabycia przedmiotu leasingu ze sprzedawcą a w konsekwencji realizację umowy leasingu.

W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym wnioskodawczyni zadała pytanie: czy opłata wstępna powinna być zaliczona przez niego jako wspólnika -podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych do kosztów uzyskana przychodów jednorazowo z dniem jej poniesienia czy też powinna być rozliczona proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy leasingu.

Zdaniem wnioskodawczyni, powołującej się w tym zakresie na dwa wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 sierpnia 2008 r. (sygn. akt: III SA/ Wa 221/08 oraz III SA/Wa 24/08), w płaszczyźnie podatkowej opłata wstępna powinna być zaliczona do kosztów jednorazowo, bez konieczności rozliczania jej w czasie. Opłata inicjalna dotyczy według wnioskodawczyni nie samego trwania usługi leasingu, lecz w ogóle prawa do skorzystania z niego.

W wydanej w dniu 15 stycznia 2009 r. interpretacji podatkowej organ stwierdził, iż stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe. Wskazano, że skoro zawarta umowa spełnia określone w art. 23 b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.; zwanej dalej:u.p.d.o.f.) warunki oraz leasingobiorca w dniu jej zawarcia nie korzysta ze zwolnień wymienionych w art. 23 b ust. 2 w.w. ustawy, to może on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie poniesione koszty związane z przedmiotem umowy leasingu, w tym także wydatki związane z uiszczaniem wstępnych opłat leasingowych. W ocenie organu, moment zaliczenia opłaty wstępnej do kosztów uzyskania przychodów nie jest sprecyzowany w art. 23b ust. 1 ustawy, w związku z czym, rozstrzygając tę kwestię należy brać pod uwagę ogólne zasady potrącania kosztów uregulowane w art. 22 ust. 4-6 u.p.d.o.f.

W ocenie organu interpretacyjnego, w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym uiszczenie opłaty wstępnej warunkowało skuteczność i rozpoczęcie realizacji umowy leasingu. Organ uznał, że skoro opłata wstępna jest warunkiem realizacji umowy leasingu, to wydatek ten dotyczy ściśle określonego czasu trwania umowy leasingu przekraczającego rok podatkowy. Wnioskodawczyni zaliczając opłatę wstępną z tytułu umowy leasingu operacyjnego do kosztów uzyskania przychodów, powinien podzielić ten wydatek proporcjonalnie do długości okresu, którego on dotyczy (proporcjonalnie do okresu trwania umowy).

Strona 1/5
Inne orzeczenia o symbolu:
6112 Podatek dochodowy od osób fizycznych, w tym zryczałtowane formy opodatkowania
6560
Inne orzeczenia z hasłem:
Interpretacje podatkowe
Inne orzeczenia sądu:
Naczelny Sąd Administracyjny
Inne orzeczenia ze skargą na:
Minister Finansów