Sprawa ze skargi na decyzję SKO w przedmiocie odmowy rejestracji motocykla
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sędzia WSA Asesor WSA Protokolant Marzenna Glabas Adam Matuszak Irena Szczepkowska (spr.) Urszula Wojciechowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 listopada 2004 r. sprawy ze skargi W. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" r. nr "[...]" w przedmiocie odmowy rejestracji motocykla I) uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego W. N. kwotę 10 (dziesięć) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III) orzeka, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie strona 1/3

Decyzją z dnia 22 maja 2003 r. nr "[...]", wydaną na podstawie art.79 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (tekst. jedn. Dz.U. Nr 58, poz. 515 z 2003 r.), Prezydent Miasta, po rozpatrzeniu wniosku W. N., odmówił zarejestrowania motocykla marki ."[...]", nr ramy "[...]", nr silnika "[...]", rok prod. 1990. W uzasadnieniu tej decyzji podano, że W. N. złożył wniosek o ponowne zarejestrowanie w/w pojazdu, do którego dołączył zaświadczenie z badania technicznego dopuszczające pojazd do ruchu. Organ wskazał, że z posiadanych dokumentów wynika, że pojazd ten został wycofany na stałe z ruchu (wyrejestrowany) w dniu 17 grudnia 1996 r., dowód rejestracyjny wydany na pojazd po odcięciu prawego dolnego rogu i dokonaniu adnotacji o dacie wyrejestrowania, zwrócony został W. N. Organ wskazał nadto, że wycofanie ww. pojazdu z ruchu zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami (art. 62 ust. 2 ustawy z dnia

I lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym) dokonywane było na wniosek właściciela bez podania przyczyny wyrejestrowania.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania W.N., decyzją z dnia 4 lipca 2003 r. nr "[...]" utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta. W motywach tego rozstrzygnięcia organ II instancji wskazał, że zgodnie z art. 79 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji, z wyjątkiem pojazdu: 1) odzyskanego po kradzieży, 2) zabytkowego, 3) mającego co najmniej 25 lat., którego model nie jest produkowany od 15 lat, uznanego przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji, 4) ciągnika i przyczepy rolniczej. Opierając się na treści tego przepisu Kolegium stwierdziło, że decyzja i postępowanie organu I instancji jest prawidłowe. Organ odwoławczy podkreślił, że rozpatrując sprawę z wniosku W. N., organy administracji obowiązane były do stosowania aktualnie obowiązujących przepisów. Odnosząc się do zarzutów z odwołania organ stwierdził, że dla rozstrzygnięcia sprawy nie ma znaczenia powód, z jakiego właściciel pojazdu uprzednio go wyrejestrował, lecz sam fakt, że pojazd ten został wyrejestrowany i tym samym został wycofany z ruchu drogowego. Według organu również to, że motocykl jest sprawny technicznie, a odmowa rejestracji narazi odwołującego się na znaczne straty, nie wpływa na ocenę przesłanek decydujących o możliwości zarejestrowania pojazdu uprzednio wyrejestrowanego.

Na powyższą decyzję skargę do Naczelnego Sadu Administracyjnego wniósł W. N. wnosząc o jej uchylenie. W uzasadnieniu skargi wskazał, iż zaskarżona decyzja wydana została na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r., która weszła w życie po fakcie wyrejestrowania przez niego motocykla w dniu 17 grudnia 1996 r. Podkreślił, że w poprzednio obowiązującym stanie prawnym istniała możliwość ponownej rejestracji pojazdu, który został wyrejestrowany. Skarżący zwrócił uwagę, że gdyby jego motocykl od daty zakupu nie został zarejestrowany, to obecnie nie byłoby przeszkód do zarejestrowania go, a przecież jest to ten sam motocykl tyle, że zarejestrowany i wyrejestrowany w czasie kiedy na to pozwalało prawo.

Strona 1/3