Sprawa ze skargi na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tamara Dziełakowska Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok (spr.) Protokolant Asystent Sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 6 maja 2015 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi R. R. i A. R. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 19 listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie strona 1/8

Decyzją z 19 listopada 2014 r. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 10 września 2014 r., odmawiającą A. i R. R. udzielenia pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami usługowymi w parterze, położonego na działce nr [...] obręb [...] przy ul. K. w S., wybudowanego na podstawie decyzji Prezydenta Miasta z 19 września 2000 r., zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej państwu A. i R. R. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami handlowo-usługowymi w parterze wraz z przyłączami wod.-kan., zmienionej decyzją z dnia 17.08.2001 r., wyrażającą zgodę na podniesienie budynku o jedną kondygnację i usytuowanie na V kondygnacji drugiego poziomu mieszkań IV kondygnacji.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że organ I instancji jako uzasadnienie decyzji odmownej wskazał niewykonanie robót wykończeniowych w czterech lokalach biurowych i w sześciu lokalach mieszkalnych, brak posadzek, stolarki drzwiowej wewnętrznej, armatury sanitarnej w pomieszczeniach wc i kuchniach (mieszkania), tynku na sufitach (biura). Ponadto stwierdził, że w pomieszczeniach strychowych nr [...] i [...], określonych w projekcie jako poddasze, wykonano ścianki działowe, których nie przewidywał projekt i wyposażono je w instalacje: wodno-kanalizacyjną, elektryczną i przeciwpożarową (projektant nie zakwalifikował tych zmian i nie zostały one naniesione na kopiach rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego). Dodatkowo wprowadzono zmiany w stosunku do projektu zagospodarowania terenu w ten sposób, że na miejscu stanowiska postojowego nr [...] wybudowano budynek trafostacji, nie oznaczono miejsca postojowego dla pojazdu osoby niepełnosprawnej, chodnik prowadzący do klatki schodowej zlokalizowano bezpośrednio przy budynku, z pominięciem projektowanego pasa zieleni, przy chodniku wydzielono (innym kolorem kostki brukowej) pięć miejsc postojowych zamiast projektowanej zieleni i chodnika, utwardzono kostką brukową teren projektowanej zieleni od strony ulicy K. (te odstępstwa projektant zakwalifikował jako "drobne zmiany w zagospodarowaniu terenu").

Ponadto organ stwierdził, że załączone do wniosku oświadczenia o braku sprzeciwu ze strony organów wymienionych w art. 56 ust.1 ustawy-Prawo budowlane dotyczą zawiadomienia o zakończeniu budowy i zamiarze przystąpienia do użytkowania jedynie pomieszczenia usługowego - kancelarii notarialnej, a nie całego budynku.

W odwołaniu inwestorzy zarzucili, że we wniosku o pozwolenie na użytkowanie obiekt został określony jako wybudowany całkowicie, wobec czego organ I instancji nie miał podstaw do przyjęcia, iż w tej sprawie będzie miał zastosowanie art. 55 pkt 3 ustawy Prawo budowlane (obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie, jeżeli ma ono nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych), gdyż w decyzji o pozwoleniu na budowę nałożono na inwestorów obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie zrealizowanego obiektu budowlanego w części handlowo-usługowej, nie nakładając go dla części mieszkaniowej. Wskazali, że organ nie może dowolnie modyfikować złożonego wniosku, a dokładne wyjaśnienie stanu faktycznego w rozumieniu art. 7 k.p.a. obejmuje także ustalenie treści żądania prezentowanego przez stronę w postępowaniu administracyjnym. Ponadto PINB przeprowadził obowiązkową kontrolę budowy, chociaż nie było ku temu podstaw, gdyż obiekt realizowano w oparciu o pozwolenie na budowę wydane przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw.

Strona 1/8