Sprawa ze skargi na decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego
Uzasadnienie strona 2/5

W myśl art. 30 ust. 5 zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonania robót można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia organowi zgłoszenia właściwy organ nie wniesie w drodze decyzji sprzeciwu.

Ponieważ organ nadzoru budowlanego stwierdził naruszenie powyższego przepisu zobligowany był do wdrożenia procedury określonej w art. 49 ustawy Prawo budowlane.

Przepis art. 49b ust. 1, obowiązujący w dacie orzekania przez organ I instancji stanowił, że właściwy organ nakazuje w drodze decyzji rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego zgłoszenia bądź pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ.

W stanie prawnym obowiązującym w dniu 18 marca 2009r. organ wstrzymywał postanowieniem prowadzenie robót budowlanych i nakładał obowiązek przedłożenia dokumentów, jeżeli budowa była zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo w przypadku jego braku ostatecznej w dniu wszczęcia postępowania decyzji warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie naruszała przepisów techniczno-budowlanych.

Postanowieniem z dnia 18 sierpnia 2009r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego na podstawie art. 49b ust.2 nałożył na D. B. i B. B. obowiązek przedłożenia w terminie 30 dni między innymi ostatecznej w dniu wszczęcia postępowania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu działki nr [...] przy ul. P. w G.

Wyrokiem z dnia 21 września 2009r., sygn. akt P 46/08 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 49b ust. 2 ustawy Prawo budowlane w części obejmującej wyrażenie w dniu wszczęcia postępowania jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

Wobec powyższego organ odwoławczy na podstawie art. 138 § 2 Kpa uchylił decyzję organu i instancji i przekazał sprawę temu organowi do ponownego rozpatrzenia.

Odnosząc się do zarzutów odwołania organ stwierdził, że brak jest podstaw do uznania dokonanego przez skarżących zgłoszenia za skuteczne. Data doręczenia decyzji wnoszącej sprzeciw nie ma wpływu na jego skuteczność, co potwierdza decyzja Wojewody, który rozpatrzył odwołanie merytorycznie nie stwierdzając uchybienia terminu.

D. B. i B. B. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na powyższą decyzję zarzucając naruszenie art. 49b ust. 1-3 w zw. z art. 30 ust. 5 ustawy Prawo budowlane polegające na błędnym uznaniu, że skarżący dopuścili się samowoli budowlanej, której skutkiem był nakaz rozbiórki ogrodzenia części działki, w sytuacji gdy skarżący skutecznie zgłosili zamiar wykonania robót budowlanych, a organ administracji publicznej nie wyraził sprzeciwu w przewidzianym prawem terminie. Skarżący wnieśli o uchylenie decyzji organów obu instancji.

W odpowiedzi na skargę organ odwoławczy wniósł o jej oddalenie podtrzymując stanowisko wyrażone w zaskarżonej decyzji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Strona 2/5