Sprawa ze skargi na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędzia WSA Sławomir Pauter Protokolant referent stażysta Katarzyna Grycuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 lutego 2017 r. sprawy ze skargi J.J. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] czerwca 2016 r., znak: [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej: PINB) stwierdził zdatność do użytku budynku gospodarczo-garażowego o wymiarach 13 x 5,8m (powierzchnia 76,05m2) usytuowanego na działce nr [...].

Pismem z [...] lipca 2016 r., nadanym w urzędzie pocztowym 3 sierpnia 2016 r., doprecyzowanym pismem z [...] sierpnia 2016 r. (na wezwanie organu odwoławczego z [...] sierpnia 2016 r., znak: [...]), odwołanie od powyższej decyzji PINB wniósł J.J.. W odwołaniu zawarł również wniosek o przywrócenie terminu do jego wyniesienia.

Postanowieniem z [...] sierpnia 2016 r., znak [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej: WINB) odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od tej decyzji PINB z [...] czerwca 2016 r.

Postanowieniem z tej samej daty, znak: [...] WINB stwierdził uchybienie terminu do wniesienia odwołania.

Organ odwoławczy wskazał, że decyzja PINB z [...] lipca 2016 r. (powinno być [...] czerwca 2016 r.) zawierająca pouczenie o sposobie i terminie jej zaskarżenia, przesłana na adres J.J., została doręczona stronie 7 czerwca 2016 r. za pośrednictwem Poczty Polskiej (potwierdzenie odbioru podpisane przez J.J.), o czym świadczy stosowna adnotacja na pocztowym potwierdzeniu odbioru przesyłki zawierającej ww. decyzję. W konsekwencji termin do wniesienia odwołania upływał z dniem 15 lipca 2016 r. (piątek - dzień roboczy). Zatem wniesienie pismem datowanym (sporządzonym) [...] lipca 2016 r., lecz nadanym w urzędzie pocztowym 3 sierpnia 2016 r. przez J.J. odwołania od decyzji PINB z [...] czerwca 2016 r., znak: [...] nastąpiło po upływie ustawowego terminu do wniesienia odwołania.

W skardze J.J. podał, że ze względu na stan zdrowia nie był w stanie odwołać się do WINB od decyzji PINB z [...] czerwca 2016 r.

W odpowiedzi na skargę WINB wniósł o jej oddalenie, podtrzymując argumenty podniesione w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Przepis art. 15 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r., poz. 267 ze zm., dalej: K.p.a.) wprowadza zasadę dwuinstancyjności postępowania administracyjnego, co oznacza, że stronie przysługuje prawo wniesienia odwołania od decyzji organu administracji wydanej w pierwszej instancji w administracyjnym toku instancji. Zgodnie z art. 129 § 1 i § 2 K.p.a. odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w terminie czternastu dni od dnia doręczania decyzji stronie. Organ wydający decyzję ma obowiązek pouczenia strony w tej decyzji o trybie wniesienia odwołania (art. 107 § 1 K.p.a.).

Jak wynika z akt administracyjnych sprawy i co nie jest przez skarżącego kwestionowane, w decyzji PINB z [...] czerwca 2016 r. znak: [...], zawarte zostało pouczenie o sposobie i terminie wniesienia odwołania. Decyzja ta została doręczona, zgodnie z art. 42 §1 K.p.a., skarżącemu w miejscu jego zamieszkania 1 lipca 2016 r. (przy czym skarżący na zwrotnym potwierdzeniu odbioru przesyłki błędnie wpisał datę - "01.06.2016 r.", która jest datę nieprawidłową wobec wydania decyzji przez PINB w dniu [...] czerwca 2016 r.), co potwierdził własnoręcznym podpisem na zwrotnym potwierdzeniu odbioru. Skarżący przesyłkę zawierającą odwołanie od decyzji PINB, doręczonej 1 lipca 2016 r., nadał w urzędzie pocztowym 3 sierpnia 2016 r., a zatem z uchybieniem ustawowego terminu określonego w art. 129 § 2 k.p.a., który upłynął 15 lipca 2016 r.

Wskazać należy, że odwołanie wniesione po upływie ustawowego terminu nie może być rozpatrzone merytorycznie przez organ odwoławczy. Organ ten, zgodnie z art. 134 K.p.a., zobowiązany jest stwierdzić w drodze postanowienia uchybienie terminu do wniesienia odwołania. Rozpatrzenie odwołania wniesionego z uchybieniem terminu, który nie został przywrócony, stanowi rażące naruszenie prawa w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 K.p.a., oznacza bowiem weryfikację w postępowaniu odwoławczym decyzji ostatecznej, a zatem decyzji, która korzysta z ochrony trwałości.

Zarzuty skarżącego są nieuzasadnione. Okoliczność, iż uchybienie terminu do wniesienia odwołania nastąpiło bez jego winy, ze względu na stan zdrowia, mogły być i były podnoszone w postępowaniu dotyczącym przywrócenia terminu do wniesienia odwołania, przy czym postanowieniem z [...] sierpnia 2016 r., znak [...] WINB odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji PINB z [...] czerwca 2016 r. a następnie WSA w Gorzowie Wlkp. postanowieniem z 29 listopada 2016 r. sygn. akt II SA/Go 861/16 (prawomocnym) odrzucił skargę skarżącego na ww. postanowienie WINB odmawiające przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że zaskarżone postanowienie nie narusza prawa, co nakazuje oddalić skargę w oparciu o art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2016 r., poz. 718).

Strona 1/1