Sprawa ze skargi na decyzję (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie nakazu likwidacji otworu okiennego
Tezy

O ile o zgodności budowy z przepisami decyduje regulacja obowiązująca w dacie wykonywania robót budowlanych, to likwidacja samowoli, nawet popełnionej w okresie obowiązywania ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 7 poz. 46 ze zm./, następuje przy użyciu środków, przewidzianych ustawą z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 38 poz. 229 ze zm./, jako że są to "przepisy dotychczasowe", o których mowa w art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./.

Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Marka B. na decyzję (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 10 maja 2000 r. (...) w przedmiocie nakazu likwidacji otworu okiennego - uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w M. z dnia 6 marca 2000 r. (...); (...).

Uzasadnienie strona 1/4

Wskutek skargi Marka B. wyrokiem z dnia 30 września 1996 r. SA/Ka 959/95 Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję Wojewody Cz. z dnia 9 marca 1995 r. (...) oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Kierownika Urzędu Rejonowego w M. z dnia 12 grudnia 1994 r. (...) w przedmiocie pozwolenia na kontynuację budowy budynku gospodarczego /"szopo-garażu"/ oraz wykonanie otworów okiennych w tym obiekcie oraz w budynku mieszkalnym /ścianie szczytowej/ na działce nr 137 w S. nr 198, należącej do Reginy i Józefa Ł.

W motywach Sąd wskazał na niedopuszczalność łącznego prowadzenia postępowania w tych sprawach. Co do istniejącego otworu okiennego w ścianie szczytowej budynku mieszkalnego, Sąd podał, iż nie wiadomo czy w projekcie przewidziano jego realizację i czy jego wykonanie było zgodne z przepisami ówcześnie obowiązującymi.

W toku ponownego rozpatrywania sprawy Kierownik Urzędu Rejonowego w M. postanowieniem z dnia 22 września 1997 r. (...) zawiesił postępowanie w sprawie okien w budynku mieszkalnym do czasu ustalenia granicy pomiędzy posesją nr ewid. 137, stanowiącą obecnie własność Stanisława i Wandy Ł. a działką sąsiednią Marka B. Po rozpatrzeniu zażalenia Marka B. Wojewoda (...) utrzymał w mocy powyższe postanowienie. Następnie po rozpoznaniu skargi Marka B. wyrokiem z dnia 3 sierpnia 1999 r. II SA/Ka 2129/97 Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienia organów obydwu instancji. W uzasadnieniu Sąd stwierdził, iż organy orzekające nie poczyniły ustaleń faktycznych zgodnie z wytycznymi, zawartymi w wyroku Sądu z dnia 30 września 1996 r. SA/Ka 959/95. Nadto, Sąd wyraził pogląd, iż w sytuacji gdyby otwór w ścianie szczytowej był przewidziany w projekcie budowlanym i wykonany zgodnie z tym pozwoleniem, skarżący nie mógłby się domagać jego zamurowania, czy ponownego zabicia deskami. Jeżeli natomiast okno to zostało wykonane samowolnie przed dniem 1 stycznia 1995 r., stwierdzoną samowolę należy zlikwidować przy użyciu środków przewidzianych ustawą z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 38 poz. 229 ze zm./. Sąd uznał, iż w obu przypadkach zawieszenie postępowania w oczekiwaniu na wynik sprawy o rozgraniczenie jest nieuzasadnione.

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w M. decyzją z dnia 6 marca 2000 r. (...) odmówił wydania nakazu zamurowania otworu okiennego na poddaszu budynku mieszkalnego Stanisława i Wandy Ł. od strony posesji Marka B. W uzasadnieniu organ I instancji powołując się na zgodne oświadczenia stron, złożone w toku oględzin w dniu 7 lutego 2000 r. ustalił, że przedmiotowe okno zostało wykonane w 1970 r. Obowiązujące wówczas przepisy: rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 21 lipca 1961 r. /Dz.U. nr 38 poz. 196/ oraz zarządzenia nr 130 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 29 czerwca 1966 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane budownictwa powszechnego /Dz.Bud. nr 10 poz. 44/, nie zakazywały usytuowania okien w odległościach mniejszych niż 4 m od granicy działki. Budynek mieszkalny zlokalizowany jest w odległościach od 2,04 m do 1,60 m od granicy - według oświadczenia inwestora, zaś według oświadczenia Marka B. - ok. 0,80 m od granicy.

Strona 1/4