Sprawa ze skargi na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w K. w przedmiocie pozwolenia wodnoprawnego
Uzasadnienie strona 2/6

W punkcie III organ udzielił Gminie S. pozwolenia wodno-prawnego na szczególne korzystanie z wód, poprzez odprowadzanie do rowu melioracyjnego G-3 w miejscowości Ł. wód opadowych i roztopowych z odwodnienia nawierzchni części tej drogi gminnej projektowanego chodnika oraz terenów przyległych w miejscowości Ł. , gm. S.

W punkcie IV ustalił termin ważności pozwolenia wodnoprawnego określonego w pkt III decyzji do 8 marca 2020 r.

W punkcie V nałożył na Gminę S. następujące obowiązki:

1. utrzymywania w czystości i należytym stanie technicznym całości odwodnienia wraz z wylotem do rowu melioracyjnego;

2. bieżącego kontrolowania stanu urządzeń kanalizacyjnych, szczególnie po każdych większych opadach atmosferycznych.

W punkcie VI organ podał, że pozwolenie wodno-prawne nie rodzi praw do nieruchomości i urządzeń wodnych koniecznych do jego realizacji oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich przysługujących wobec tych nieruchomości i urządzeń.

W uzasadnieniu decyzji organ l instancji podał, że 22 grudnia 2009 r. Gmina S. wniosła o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Do wniosku został dołączony operat wodnoprawny. Po analizie dokumentacji stwierdzono braki merytoryczne, w związku z czym postanowieniem z [...] stycznia 2010 r. wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia operatu wodno-prawnego w terminie do 15 lutego 2010 r. W dniu 3 lutego 2010 r. do organu wpłynęła uzupełniona dokumentacja wymagana do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Organ wskazał, że na podstawie obowiązujących przepisów prawa wodnego na wykonanie określonych we wniosku robót wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Projektowany sposób korzystania z wody nie narusza ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy S. (uchwała NR [...] Rady Gminy S. z 22 marca 2005 r.). Nie narusza również ustaleń warunków korzystania z regionu wodnego ani warunków korzystania z wód zlewni, ponieważ takie warunki nie zostały dotychczas określone. Nie narusza także wymagań ochrony środowiska i dóbr kultury wpisanych do rejestru zabytków oraz wynikających z odrębnych przepisów.

Organ wskazał, że w toku postępowania jedna ze stron wniosła w piśmie z 15 lutego 2010 r. sprzeciw wobec poszerzenia drogi i budowy chodnika. Organ wyjaśnił w związku z tym, że powyższy zarzut nie może stanowić podstawy wydania decyzji odmownej. Nadto na etapie wydawania pozwolenia wodno-prawnego nie jest wymagana zgoda właściciela nieruchomości na korzystanie z jego gruntu. Taka zgoda wymagana jest dopiero na etapie realizacji pozwolenia wodnoprawnego.

Wskazał również, że z uwagi na budowę chodnika dla pieszych o długości 421 m oraz poszerzeniem drogi gminnej w miejscowości Ł. na odcinku od Remizy Strażackiej do Szkoły zachodzi konieczność zabudowy rowu przydrożnego po południowej stronie tej drogi. W celu zapewnienia ciągłości odwodnienia drogi, a także projektowanego chodnika wykonany zostanie odcinek kanalizacji deszczowej ujmujący wody opadowe i roztopowe poprzez 7 wpustów ulicznych i odprowadzający je kolektorem zbiorczym do rowu melioracyjnego o nazwie G-3. Poprzez projektowaną kanalizację do rowu melioracyjnego w km 0+920 wprowadzane będą wody opadowe i roztopowe pochodzące z odcinka jezdni projektowanego chodnika oraz terenów przyległych o łącznej powierzchni rzeczywistej 5,0612 ha tj. powierzchni szczelnej wynoszącej 0,4342 ha, w ilości 40,74 dm3/s obliczonej dla natężenia deszczu o prawdopodobieństwie wystąpienia raz na rok. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wykonawczymi § 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z 24. 07. 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełniać przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego wody opadowe lub roztopowe pochodzące z powierzchni dróg powiatowych (poza drogami klasy G) mogą być wprowadzane do ziemi bez oczyszczania, wobec czego odstąpiono od określenia dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń.

Strona 2/6
Inne orzeczenia o symbolu:
6090 Budownictwo wodne, pozwolenie wodnoprawne
Inne orzeczenia z hasłem:
Wodne prawo
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Zarząd Województwa