Sprawa ze skargi na decyzję SKO w przedmiocie odmowy udzielenia informacji
Sentencja

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 15 września 2004r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Irla Sędziowie: NSA Izabela Dobosz (spr.) WSA Małgorzata Brachel-Ziaja Protokolant: Karina Lutyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 września 2004r. sprawy ze skargi A.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 3 grudnia 2003r., nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia informacji - skargę oddala -

Uzasadnienie strona 1/5

Wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie z 30.04.2003r. (sygn. II SAB/Kr 1577/02) zobowiązano Prezydenta Miasta K. do rozpatrzenia sprawy z wniosku skarżącego z dnia 21.06.2002r. o udzielenie informacji publicznej. NSA stwierdził, że w sprawie nie zapadła decyzja administracyjna o odmowie udzielenia informacji, a pisma jakie kierowano do skarżącego nie miały takiego charakteru. Decyzją Prezydenta Miasta K. z [...].07.2003r., znak: [...], wydaną na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z 6.09.2001r. o dostępie informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, póz. 1198) oraz art. 104 kpa po rozpatrzeniu wniosku A.P. z 21.06.2002r. w sprawie udostępnienia dokumentów wymienionych w pkt 1-11 odmówiono informacji wskazanych we wniosku. Powołano się na wyrok NSA z 5.12.2001r. USA 160/ 01 ( Mon. Prawn. 2002/ 4/ 148 ), na art.1 ust. 1 , art. 6 ust. 1 ustawy z 6.09.2001 r., iż przepisy ustawy o dostępie informacji publicznej dotyczą wyłącznie bieżących informacji publicznych, a nie dostępu do akt administracyjnych. Wymienione we wniosku dokumenty stanowią część dowodów w zgromadzonym materiale dotyczącym indywidualnych spraw rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnej. Nie są to informacje publiczne w rozumieniu ustawy z 6.09.2001 r. Zakres postępowania administracyjnego prowadzonego w sprawach indywidualnych reguluje kpa. Powołano się na art. 73 § 1 kpa i definicję strony zawartą w art. 28 kpa i stwierdzono, że dokumenty, o których mowa we wniosku dotyczą postępowania, w którym A.P. nie był stroną i w związku z tym nie mogą być udostępnione zgodnie z art. 73 § 1 kpa. Ponadto przepisy kpa nie przewidują możliwości sporządzenia kserokopii dokumentów stanowiących materiał dowodowy celem przekazania ich osobom nie będącym stroną w postępowaniu. Co do udostępnienia dokumentów, o których mowa w pkt 10 i 11 w/ w wniosku A.P. został poinformowany pismem z 27.03.2002r. (znak: [...]), że materiały archiwalne dotyczące posiedzeń MRN w K. z lat 1966-1972 zostały przekazane do Archiwum Państwowego w K.

Odwołanie wniósł A.P., twierdząc, że dokumenty, o które wnosi mają charakter informacji publicznej. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z [...].08.2003r., znak: [...] uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

Zdaniem SKO, "istniejące w sprawie niejasności oraz brak należytego wyjaśnienia wszystkich okoliczności, uzasadniają potrzebę ponownego rozpatrzenia sprawy przez organ I instancji, albowiem zarówno zgromadzony materiał dowodowy jak i treść uzasadnienia zaskarżonej decyzji nie dają kolegium podstaw do ich jednoznacznej oceny". Organ I instancji generalnie odmówił udostępnienia informacji choć do dokumentu określanego w pkt 7 - nie zgłaszał zastrzeżeń co do jego udostępnienia (powołano się na pismo Dyrektora Wydziału Organizacyjnego Administracyjnego z 27.03.2002r. do p. P., które świadczy o tym, że otrzymał kserokopię wymienionego dokumentu).

Wyjaśnienia wymaga kwestia udostępnienia dokumentów oznaczonych w pkt 4,6,8,9,10,11 wniosku. Z akt spraw wynika, że decyzje lokalizacyjne i decyzje o pozwoleniu na budowę zakwalifikowano zgodnie z zarządzeniem Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z 12.12.1975r. w sprawie ustalenia jednolitego rzeczowego wykazu akt dla urzędników terenowych organów administracji państwowej jako akta kategorii B-5, dla których okres przechowywania wynosił 5 lat. Z tego powodu Zastępca Dyrektora Wydziału Mieszkalnictwa, Urbanistyki i Architektury w piśmie z 28.08.2002r. poinformował, że decyzje wymienione w pkt 4,5,6, nie figurują w archiwum zakładowym. Jeśli zatem zostały te dokumenty zniszczone, to okoliczność ta powinna zostać potwierdzona, a Urząd dysponować stosownym dowodem, którego treść stanowi informację publiczną. Kolegium podziela stanowisko odwołującego w kwestii wymogu udokumentowania przez organ przekazania do Archiwum Państwowego w K. materiałów dotyczących posiedzeń MRN w K. z lat 1966-1972 oraz możliwości zapoznania z tym materiałem p. P., gdyż jak on twierdzi Archiwum Państwowe w K. uchwały i regulaminu MRN w K. nie posiada. Bezspornie, żądane przez A. P. dokumenty mają różny charakter toteż argumentacja, iż chodzi o część dowodów z akt administracyjnych jest w stosunku do wszystkich dokumentów nietrafna. Powołano się następnie na art. 6 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 6 ust. 2 ustawy o dostępnie do informacji publicznych (...)" bowiem w zakresie danych publicznych uprawnienie Pana P. dotyczy wyłącznie dostępu do dokumentów urzędowych" (w rozumieniu art. 6 ust. 2 ustawy ).

Strona 1/5