Sprawa ze skargi na decyzję Wojewody [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości
Uzasadnienie strona 2/8

Od decyzji Starosty [...] , wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej, odwołanie wniosły Z.S.,, I.P., Ł.P. i A.P.. Strony w szczególności zakwestionowały ocenę organu co do zbędności nieruchomości, podnosząc, iż realizacja inwestycji będącej celem wywłaszczenia nastąpiła z przekroczeniem ram czasowych określonych w art. 137 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Wspomnianą na wstępie decyzją Wojewoda [...] utrzymał w mocy zaskarżoną decyzją organu I instancji, zaś w uzasadnieniu podał, że ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że na mocy umowy sprzedaży, zawartej w formie aktu notarialnego Rep. A Nr 4886/87, sporządzonego w dniu 20 listopada 1987 r., Skarb Państwa nabył od L. P., Ł. P. i A. P. nieruchomość uregulowaną w księdze wieczystej KW Nr 12767, zawierającą obszar 42014 m², oznaczoną jako działki: nr 108/4, nr 108/2, nr 40. Nabycie prawa własności nieruchomości nastąpiło w trybie ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (DZ. U. z 1991 r. Nr 30, poz. 127, ze zm.). Spadek po zmarłej w dniu 21 grudnia 2004 r. L. P., na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w S., z dnia [...[ r., sygn. akt: [...], nabyły: I.P., A. P., Z. S. i Ł. P.

Ustalając cel publiczny wywłaszczenia przedmiotowej nieruchomości, organ posłużył się zapisami zawartymi w aktach wywłaszczeniowych sprawy nr [...], gdzie z wniosku Dyrekcji Inwestycji Miejskich II wynika, że w planie zagospodarowania przestrzennego Ł. nieruchomość ta przeznaczona została pod budowę osiedla mieszkaniowego J. i pod budownictwo komunalne. Nadto organ ustalił, że decyzją nr [...] o ustaleniu lokalizacji inwestycji z dnia [...]. Wiceprezydent Miasta Ł. ustalił lokalizację inwestycji dla osiedla budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego J., Jednostka l na terenie położonym pomiędzy ul. R., Bulwarem N-S, ulicą wewnątrzosiedlową - projektowaną i ulicą T.. Wobec powyższego, Wojewoda uznał, że zbędność nieruchomości należało rozpatrywać pod kątem jej wykorzystania na cel publiczny, określony jako budowa osiedla mieszkaniowego.

Dalej organ wskazał, że na mocy decyzji Prezydenta Miasta Ł. z dnia [..] nr [...] zatwierdzono z urzędu podział działki nr 40 na działki: nr 40/1, nr 40/2. Następnie działka nr 40/2 uległa dalszemu podziałowi na działki: nr 40/3, nr 40/4.

Z oględzin nieruchomości przeprowadzonych w dniu 15 lutego 2007 r. organ wywiódł, że na działce nr 40/1 wybudowany został chodnik i ścieżka rowerowa, zaś na działce nr 40/3 posadowiona jest stacja trafo. Następnie organ ustalił, że stacja transformatorowa została wybudowana przez Zarząd Dróg i Transportu w Ł. w 2005 r. i obecnie zasila oświetlenie drogowe ul. R. i Al. H.. Wojewoda wskazał, że działka nr 40/1 stanowi ulicę R., zaś działka nr 108/13, powstała z działki nr 108/2, zlokalizowana jest w pasie ulicy R.. Podczas oględzin nieruchomości organ ustalił, że na działce nr 108/13 znajduje się jezdnia, trawnik, ścieżka rowerowa oraz chodnik, zaś budowę tego odcinka drogi przeprowadzono w latach 2003-2005. Wojewoda podniósł, iż ulica R. stanowi drogę wojewódzką nr 713, zaliczoną do kategorii dróg publicznych na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie ustalenia wykazu dróg krajowych i wojewódzkich (Dz. U. z 1998 r. Nr 160, poz. 1071). Wobec powyższych ustaleń Wojewoda zauważył, że zgodnie z ustawą o z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. z 2007 r. Dz. U. Nr 19, poz. 115 ze zm.) drogi krajowe stanowią własność Skarbu Państwa, a drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne stanowią własność właściwego samorządu województwa, powiatu lub gminy (art. 2a). Przepis ten wymusza traktowanie dróg publicznych jako rzeczy wyłączonych z powszechnego obrotu. Własność dróg może być przenoszona tylko pomiędzy podmiotami publicznoprawnymi (Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego). Nieruchomości drogowe nie mogą być zatem obciążane prawami rzeczowymi na rzecz osób fizycznych. W ocenie organu, niewątpliwie stacja transformatorowa, znajdująca się w liniach granicznych drogi, zgodnie z załącznikiem graficznym do decyzji Wojewody [...] nr [...] z dnia [...] r., w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego, służy ogólnie pojętej obsłudze drogowej, na którą wskazują przepisy ustawy o drogach publicznych w art. 4 pkt 1 i 2. W konkluzji Wojewoda zaaprobował odmowę zwrotu działek o nr 40/1, 40/4 i 108/13.

Strona 2/8
Inne orzeczenia o symbolu:
6182 Zwrot wywłaszczonej nieruchomości i rozliczenia z tym związane
Inne orzeczenia z hasłem:
Gospodarka gruntami
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
Inne orzeczenia ze skargą na:
Wojewoda