Sprawa ze skargi na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w P. w przedmiocie choroby zawodowej
Uzasadnienie strona 2/9

Od powyższej decyzji M. K. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który wyrokiem z dnia 14 marca 2007r. (sygn. akt IV SA/Po 359/06) uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] sierpnia 2005r. W ocenie Sądu organy inspekcji sanitarnej prowadząc postępowanie administracyjne naruszyły przepis art. 7 kpa, który obowiązuje w celu podejmowania wszelkich kroków niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, przy jednoczesnym uwzględnieniu interesu społecznego i słusznego interesu obywateli. Niekompletność postępowania dowodowego przeprowadzonego w postępowaniu administracyjnym przejawia się także w tym, że o uzupełnienie orzeczenia wystąpiono jedynie do Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy w P., pomijając Instytut Medycyny Pracy w Ł . Ponadto odpowiedź udzielona w orzeczeniu uzupełniającym jednostki orzeczniczej pierwszego stopnia nie zawierała elementów wskazanych w uzasadnieniu wyroku NSA z dnia 10 listopada 2004r. W niniejszej sprawie organy pominęły dowód z karty informacyjnej leczenia skarżącego w klinice Foniatrii i Audiologii Akademii Medycznej w P. z dnia 27 marca 2000r. W uzasadnieniu wyroku wskazano ,że rozpoznając ponownie niniejszą sprawę w postępowaniu administracyjnym należy odnieść się do dowodów, na które powołuje się skarżący i wezwać o uzupełnienie obu orzeczeń lekarskich wydanych w niniejszej sprawie, zgodnie ze wskazaniami uzasadnienia wyroku NSA z dnia 10 listopada 2004r.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w P. realizując uwagi WSA zwrócił się do Instytutu Medycyny Pracy w Ł. o uzupełnienie orzeczenia 31 grudnia 2001r. prosząc o wyjaśnienie - "jaki stopień i charakter słuchu jest typowy dla następstw przewlekłego urazu akustycznego i kiedy możnego uznać za adekwatny do czasu narażenia na hałas". W ramach postępowania wyjaśniającego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny przeprowadził rozmowę telefoniczną z J. B. - byłym inspektorem BHP, a w latach 1990-1996 kierownikiem stolarni w zakładzie A Sp. z o.o. w Ł. - Region P., w którym pracował skarżący.

Mając na uwadze ustalenia przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w P. decyzją z dnia [...] listopada 2007r. ponownie orzekł o braku podstaw do rozpoznania u M. K. choroby zawodowej.

Na skutek odwołania wniesionego przez M. K. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w P. decyzją z dnia [...] kwietnia 2008r. uchylił decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w P. z dnia [...] listopada 2007r., stwierdzając uchybienia prowadzonego postępowania.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny realizując uwagi Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w P., zwrócił się do Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy w P. oraz Instytutu Medycyny Pracy w Ł. o wydanie nowego orzeczenia lekarskiego.

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w P. decyzją z dnia [...] maja 2009r. na podstawie §10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. Nr 65, poz. 294 ze zm.), art. 5 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2006r., Nr 122, poz. 851) oraz art. 104 kpa uznał brak podstaw do stwierdzenia u M. K. choroby zawodowej narządu słuchu.

Strona 2/9
Inne orzeczenia o symbolu:
6200 Choroby zawodowe
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Inne orzeczenia ze skargą na:
Inspektor Sanitarny