Sprawa ze skargi na decyzję SKO w S. w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Jankowski, Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.),, Sędzia WSA Barbara Gebel, Protokolant starszy sekretarz sądowy Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 marca 2016 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy P. z dnia [...] r. nr [...].

Inne orzeczenia o symbolu:
6329 Inne o symbolu podstawowym 632
Inne orzeczenia z hasłem:
Pomoc społeczna
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Uzasadnienie strona 1/6

Decyzją z dnia [...] r., numer [...], wydaną na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267), art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 114), Wójt Gminy odmówił K. S. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, wnioskowanego na M. S.

Organ cytując przepis art. 17 ust. 1 b ustawy o świadczeniach rodzinnych wskazał, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Organ zaznaczył, że M. S. jest osobą niepełnosprawną, jednak jego niepełnosprawność datuje się od [...] r.

Organ wskazał także, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, przy czym K. S. ma przyznane prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego (na M. S.), w kwocie [...] zł miesięcznie, na okres od [...] r. - decyzją Wójta Gminy z dnia [...] r. K. S. wyraziła co prawda zgodę na uchylenie powyższej decyzji z dniem przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jednak z uwagi na niespełnienie innych przesłanek określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych wymaganych do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, decyzja ta nie została uchylona.

Od decyzji tej K. S. odwołała się wskazując, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dzielenie osób w związku z czasem powstania niepełnosprawności jest niezgodne z Konstytucją. Zdaniem skarżącej, powinno jej przysługiwać takie samo prawo jak w wypadku opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi. Jej mąż jest ciężko chory i wymaga jej stałej opieki ponieważ ma chore [...] ). Wymaga całodobowego pobierania tlenu, a dodatkowo ma chore [...] . Jest osobą leżącą. Skarżąca dodała, że leczenie męża bardzo dużo kosztuje, utrzymują się z mężem z renty męża [...] zł) oraz zasiłku skarżącej ([...] zł).

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] r., numer[...] , utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

Kolegium stwierdziło, że w niniejszej sprawie nie została spełniona przesłanka wymieniona w art. 17 ust. 1 b ustawy o świadczeniach rodzinnych - niepełnosprawność M. S. powstała po ukończeniu przez niego [...] lat.

Odnosząc się do argumentacji skarżącej, Kolegium podniosło, że w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13 co prawda stwierdzono, że art. 17 ust. 1 b ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji, jednakże Trybunał dopuścił przyjęcie przez ustawodawcę odmiennych zasad przyznawania świadczeń opiekuńczych względem opiekunów niepełnosprawnych dzieci, zaznaczając jedynie, że niedopuszczalne jest odmienne traktowanie różnych opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych w zależności od momentu powstania niepełnosprawności u tych dorosłych osób niepełnosprawnych.

Strona 1/6
Inne orzeczenia o symbolu:
6329 Inne o symbolu podstawowym 632
Inne orzeczenia z hasłem:
Pomoc społeczna
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze