Sprawa ze skargi na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie budynku
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędziowie Sędzia NSA Henryk Dolecki, Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska (spr.), Protokolant Michał Iwanowski, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 lutego 2010 r. sprawy ze skargi E. Z.- K. i K. K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie budynku oddala skargę

Uzasadnienie strona 1/7

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, decyzją z dnia [...]r. nr [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071, ze zm.) oraz art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229 ze zm.) w związku z art. 103 ust. 1 i 2 i art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania E. Z. i K. K. od decyzji Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]r., nr [...], udzielającej pozwolenia na użytkowanie samowolnie rozbudowanego na początku lat [...]-tych garażu na nieruchomości przy ul. [...]w [...], utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

U podstaw tego rozstrzygnięcia legły następujące ustalenia:

Inspektor Nadzoru Budowlanego, w wyniku przeprowadzonych w dniu [...]r. oględzin nieruchomości nr [...] przy ul. [...] w [...]ustalił, że na nieruchomości tej znajduje się m. in. budynek mieszkalny jednorodzinny oraz garaż murowany o wymiarach [...]m, usytuowany w odległości [...]m od ogrodzenia pomiędzy nieruchomością nr [...].

W protokole z oględzin zapisano, że według oświadczenia C. Z., współwłaściciela (wraz z H. Z. i G. L.) nieruchomości nr [...] garaż w obecnym kształcie powstał w roku [...]w wyniku rozbudowy wcześniej istniejącego garażu. Ustalono, że inwestor nie uzyskał decyzji o pozwoleniu na budowę przedmiotowego garażu.

W załączonym do akt sprawy piśmie z Urzędu Miejskiego - Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej z dnia [...]r. - będącym odpowiedzią na pismo tego organu powiatowego z dnia [...]r. zawierające prośbę o udzielenie informacji, czy budowa na początku lat [...]garażu na nieruchomości przy ul. [...]w [...]nie była sprzeczna z planem zagospodarowania przestrzennego miasta [...]obowiązującym w tym okresie - podano, że na podstawie Planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta [...], zatwierdzonego Uchwałą Nr 272/65 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie z dnia 15 czerwca 1965 r. (Dz. Urz. WRN nr 13, poz. 69) stwierdza się, że wnioskowany teren znajdował się na obszarze objętym ustaleniem: -L5-MN - Tereny mieszkaniowe o niskiej intensywności zabudowy (Głębokie). Zabudowa indywidualna (1-rodzinna, bliźniacza). Nowe działki uzyskane z podziału parcel ponadnormatywnych i wolnych terenów - o pow. do 500 m2. Nawiązanie gabarytem do zabudowy istniejącej. Budynek garażowy związany z zabudową mieszkaniową był zgodny z obowiązującym planem pod warunkiem spełnienia w/w zapisów".

W oparciu o poczynione ustalenia PINB, postanowieniem z dnia

[...]r., wydanym na podstawie art. 56 ust. 1 ustawy z 1974r. - Prawo budowlane w zw. z art. 103 ust. 2 ustawy z 1994 r. - Prawo budowlane, nakazał H. i C. Z. przedłożyć w terminie do dnia [...]r. określone dokumenty w celu doprowadzenia przedmiotowego garażu do stanu zgodnego z prawem.

Zobowiązani wykonali nakazany powyższym postanowieniem obowiązek, w związku z czym PINB przeprowadził w dniu [...]r. ponowne oględziny przedmiotowego garażu. W protokole z przedmiotowych oględzin podano, m. in., że przedłożona inwentaryzacja budowlana jest niezgodna ze stanem faktycznym - w inwentaryzacji nie uwzględniono pomieszczeń gospodarczych i rekreacyjnych zadaszonych konstrukcji drewnianych przylegających do garażu.

Strona 1/7