Sprawa ze skargi na decyzję Dyrektora Generalnego Ministerstwa Obrony Narodowej w przedmiocie odmowy wypłaty odsetek z tytułu rozliczenia zagranicznej podróży służbowej
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Anna Mierzejewska Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras (spraw.) Sędzia WSA - Ewa Pisula - Dąbrowska Protokolant - starszy sekretarz sądowy Maria Zawada po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2015 r. sprawy ze skargi W. P. na decyzję Dyrektora Generalnego Ministerstwa Obrony Narodowej z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty odsetek z tytułu rozliczenia zagranicznej podróży służbowej 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz uchyla decyzję organu pierwszej instancji, 2. zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Inne orzeczenia o symbolu:
6191 Żołnierze zawodowi
Inne orzeczenia z hasłem:
Żołnierze zawodowi
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Minister Obrony Narodowej
Uzasadnienie strona 1/5

Wnioskiem z dnia [...] grudnia 2011 r. skarżący [...] W. P. zwrócił się do Szefa Zarządu Organizacji i Uzupełnień - P1 o wypłatę odsetek ustawowych od kwoty 490 EUR z tytułu przekroczenia 14-dniowego terminu wymagalności płatności kosztów podróży służbowej.

Dyrektor Departamentu Administracyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej decyzją z dnia [...] marca 2014 r. nr [...], działając na podstawie art. 73 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593 ze zm.), odmówił skarżącemu W. P. wypłaty odsetek ustawowych za zwłokę z tytułu rozliczenia zagranicznej podróży służbowej na [...]. W uzasadnieniu podał, że na podstawie art. 75 ust. 3 cytowanej ustawy, odsetki ustawowe przysługują żołnierzowi od dnia, w którym należność główna stała się wymagalna. W przedmiotowej sprawie warunkiem wypłaty należności głównej, to jest należności pieniężnej z tytułu podróży służbowej odbytej w 2011 roku na [...] jest przedłożenie do Departamentu Administracyjnego dokumentów rozliczeniowych potwierdzających poniesione wydatki, o czym skarżący został poinformowany zawiadomieniem Dyrektora Generalnego MON z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...]. Natomiast obliczenia należności pieniężnych z tytułu podróży służbowych dla żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa dokonuje organ uprawniony (w tym wypadku Dyrektor Departamentu Administracyjnego), na podstawie złożonych przez żołnierza prawidłowych dokumentów. Tymczasem skarżący do dnia wydania niniejszej decyzji nie złożył wymaganych dokumentów i wobec powyższego nie można obliczyć i wypłacić należności za podróż służbową.

W odwołaniu z dnia [...] marca 2014 r. do Ministra Obrony Narodowej skarżący podał, że na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...], z dniem [...] lipca 2011 r. na okres kadencji do [...] czerwca 2014 r. został wyznaczony na stanowisko Szefa Oddziału w [...] w [...] [...] i w dniach [...].10 - [...].11.2011 r. odbył zagraniczną podróż służbową w ramach ćwiczenia [...] na [...]. Natomiast przedłożenie dokumentów rozliczających zagraniczną podróż służbową, o których mowa w § 23 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 grudnia 2009 r. w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe, dokonał w dniu [...] listopada 2011 r. i do chwili obecnej nie dokonano wypłaty wymaganej należności oraz nie podjęto żadnych kroków celem wstecznego załatwienia sprawy w trybie postępowania administracyjnego. Z kolei zgodnie z treścią § 23 ust. 4 rozporządzenia, wypłaty kosztów podróży dokonuje się w ciągu 14 dni od dnia przedłożenia przez żołnierza stosownych dokumentów. Natomiast art. 75 ust. 3 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych wskazuje, że wszelkie roszczenia w stosunku do należności, o których mowa w art. 73 wskazanej ustawy, gdzie w ust. 1 pkt 5 tego artykułu wymienia się należności za podróże i przeniesienia służbowe, powinny być, co do zasady, załatwiane na drodze postępowania administracyjnego. Następnie powołał się na cytowany już wyżej wniosek z dnia [...] grudnia 2011 r. o wypłatę odsetek i w dalszej części podał, że na żadnym etapie dotychczasowego postępowania administracyjnego organ nie podawał faktu, że nie złożył on stosownych dokumentów. Zatem jest to nowa okoliczność, która wymaga udowodnienia, a zgodnie z dyspozycją art. 10 § 1 k.p.a. organ administracji publicznej jest obowiązany zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Organ w tym postępowaniu uchybił tym rygorom prawnym i nie umożliwił przed wydaniem decyzji na zapoznanie się z zebranym materiałem dowodowym. Nie spełnienie tego wymogu skutkuje negatywnie w kwestii uznania przywołanych okoliczności za udowodnione (art. 82 k.p.a.). Z uwagi na powyższe wydana decyzja nie spełnia wymogów formalnych decyzji, która może być uznana za wydaną zgodnie z obowiązującym w tym zakresie prawem proceduralnym i powinna być wycofana z obiegu prawnego. Skoro organ miał istotne wątpliwości, co do poprawności rozliczenia kwestionowanej podróży służbowej, powinien wszcząć postępowanie administracyjne, które w sposób skuteczny i prawomocnie wzruszyłoby przedłożone przez niego rozliczenie podróży służbowej.

Strona 1/5
Inne orzeczenia o symbolu:
6191 Żołnierze zawodowi
Inne orzeczenia z hasłem:
Żołnierze zawodowi
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Minister Obrony Narodowej