Sprawa ze skargi na postanowienie Komendanta Głównego Straży Granicznej w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia określonej treści
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Joanna Kube Sędzia WSA - Andrzej Kołodziej Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras (spraw.) Protokolant - starszy sekretarz sądowy Dorota Kwiatkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi P. P. na postanowienie Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia określonej treści - oddala skargę -

Inne orzeczenia o symbolu:
6193 Funkcjonariusze Straży Granicznej
Inne orzeczenia z hasłem:
Straż graniczna
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Komendant Straży Granicznej
Uzasadnienie strona 1/4

Wnioskiem z dnia [...] lipca 2013 r. skarżący [...] SG P. P. zwrócił się z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego odbycie służby w Straży Granicznej w charakterze funkcjonariusza w służbie kandydackiej w okresie od [...] października 1990 r. do [...] maja 1991 r. i od [...] maja 1991 r. do [...] kwietnia 1992 r.

Komendant [...] Oddziału Straży Granicznej postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...], mając za podstawę art. 219 k.p.a., odmówił skarżącemu wydania zaświadczenia potwierdzającego pełnienie służby w Straży Granicznej w okresie od [...] października 1990 r. do [...] kwietnia 1992 r. W uzasadnieniu podał, że w ramach przeprowadzonego w powyższej sprawie postępowania wyjaśniającego dokonano analizy akt osobowych skarżącego, a także dokonano analizy rozkazów dziennych Komendanta [...] Brygady WOP z października 1990 r. i Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej w N. z kwietnia 1992 r. W jej wyniku stwierdzono, że w rozkazie dziennym z dnia [...] kwietnia 1992 r., skarżącego, jako żołnierza, zwolniono po odbyciu zasadniczej służby wojskowej. Ponadto, w teczce akt personalnych funkcjonariusza znajduje się zaświadczenie wystawione w dniu [...] listopada 1999 r. przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Z., w którym stwierdza się, że skarżący w okresie od dnia [...] października 1990 r. do dnia [...] kwietnia 1992 r. pełnił służbę w Wojsku Polskim. Z kolei w punkcie 16 ankiety osobowej wypełnionej w dniu [...] listopada 1999 r. skarżący wpisał, że w okresie od dnia [...] października 1990 r. do dnia [...] kwietnia 1992 r. odbywał zasadniczą służbę wojskową. Niezależnie od powyższego, zaświadczenie z Archiwum Straży Granicznej w S. o nr [...] z dnia [...].08.2013 r. stwierdza, iż skarżący pełnił wojskową służbę zasadniczą w następującym okresie:

- [...].10.1990 - [...].02.1991 - [...] Oddział WOP - wojskowa służba zasadnicza,

- [...].02.1991 - [...].05.1991 - [...] Brygada WOP - wojskowa służba zasadnicza,

- [...].05.1991 - [...].04.1992 - [...]Oddział Straży Granicznej - zasadnicza służba wojskowa.

W tej sytuacji organ nie jest w posiadaniu ewidencji, rejestrów ani żadnych innych danych, które mogłyby stanowić podstawę wydania zaświadczenia żądanego przez skarżącego.

W zażaleniu z dnia [...] września 2013 r. do Komendanta Głównego Straży Granicznej wniósł o wydanie zaświadczenia o żądanej treści i załączył zaświadczenie z Wojskowej Komendy Uzupełnień w B., rozkaz personalny z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] i pismo [...] z dnia [...] lipca 2013 r.

Komendant Główny Straży Granicznej postanowieniem z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...], mając za podstawę art. 144 w zw. z art. 138 § 1 ust. 1 oraz art. 219 k.p.a., utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie z dnia [...] sierpnia 2013 r. W uzasadnieniu - powołując się na argumenty w nim zawarte - podał, że w przedmiotowej sprawie kwestią podstawową jest rozstrzygnięcie, czy skarżący w podanym okresie pełnił służbę kandydacką w Straży Granicznej, czy też zasadniczą służbę wojskową i stwierdzono, że organ pierwszej instancji pozyskał z Archiwum Straży Granicznej informację, że w powyższym okresie był on żołnierzem pełniącym zasadniczą służbę wojskową. Fakt, że służba była pełniona w oddziale Straży Granicznej pozostaje bez znaczenia, bowiem istotny jest charakter pełnionej służby, a nie miejsce jej pełnienia. Charakter tejże służby został określony jako zasadnicza służba wojskowa, co tym samym oznacza, że skarżący nie był funkcjonariuszem SG w służbie kandydackiej. W dalszej części stwierdzono, że ustawa z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej została ogłoszona w dniu 19 listopada 1990 r. (Dz. U z 1990 r. Nr 78, poz. 462), który to dzień, na podstawie art. 157 tejże ustawy, był także dniem jej wejścia w życie. Przepis przejściowy tej ustawy, tj. art. 151 ust. 4, stanowił, iż żołnierze odbywający w dniu wejścia w życie ustawy zasadniczą służbę wojskową w Wojskach Ochrony Pogranicza odbywają nadal tę służbę na dotychczasowych zasadach w jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej, do czasu upływu ustawowego okresu tej służby. Jak zatem wynika z przytoczonego przepisu, ustawodawca przyjął, że w tym samym czasie w Straży Granicznej pełnić służbę mogą zarówno funkcjonariusze w służbie kandydackiej, jak i żołnierze w zasadniczej służbie wojskowej, którzy rozpoczęli tę służbę przed wejściem w życie ustawy. Tym samym, skoro skarżący w dniu wejścia w życie ustawy o Straży Granicznej, tj. dnia 19 listopada 1990 roku, pełnił zasadniczą służbę wojskową w Wojskach Ochrony Pogranicza, wejście w życie ustawy zmieniło wyłącznie miejsce pełnienia służby z brygady WOP na oddział Straży Granicznej, a sam stosunek służbowy pozostał bez zmian.

Strona 1/4
Inne orzeczenia o symbolu:
6193 Funkcjonariusze Straży Granicznej
Inne orzeczenia z hasłem:
Straż graniczna
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Komendant Straży Granicznej