Sprawa ze skargi na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wójta Gminy B. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Włodarska (spr.) Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Piechowiak sędzia WSA Grzegorz Saniewski Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Kloska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi M. G. na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wójta Gminy B. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę.

Inne orzeczenia o symbolu:
658
648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego
Inne orzeczenia z hasłem:
Dostęp do informacji publicznej
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy
Inne orzeczenia ze skargą na:
Burmistrz Miasta
Uzasadnienie strona 1/4

M. G. (skarżący) pismem z dnia 14.07.2014 r. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. skargę na bezczynność i przewlekłość Wójta Gminy B. polegającą na nie wydaniu jemu kopii nagrań z monitoringu budynku, w którym znajduje się Urząd Gminy B., z dnia 17.02.2014 r. Skarżący wniósł o:

- ustalenie, stwierdzenie, że doszło do bezczynności i przewlekłości postępowania Wójta Gminy B. w udzielaniu informacji publicznej i zobowiązanie tego organu do udzielenia żądanej informacji publicznej lub wydania decyzji we wskazanej sprawie w terminie 14 dni,

- ustalenie, stwierdzenie, że doszło do rażącego naruszenia prawa przez Wójta Gminy B., który w pełni świadomie i z premedytacją wbrew wcześniej wydanemu wyrokowi nadal postępuje wbrew prawu nie udzielając żądanej informacji publicznej,

- przeprowadzenia dowodu z nagrania z dnia 17.02.2014 r.,

- przeprowadzenia dowodu z przesłuchania świadków i stron postępowania,

- zasądzenia zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadniając swoją skargę skarżący wyjaśnił, że w dniu 21.05.2014 r. złożył wniosek o udzielenie informacji publicznej przez wydanie kopii nagrania z monitoringu budynku gdzie się znajduje Urząd Gminy B. tj. przy ulicy [...] w B. Nagranie dotyczy dnia 17.02.2014 r. z budynku i przed budynkiem. Według jego wiedzy Wójt dokonał zabezpieczenia tych nagrań i jest w ich posiadaniu. Wyjaśnił, że dzień 17.02.2014 r. jest dniem, w którym udał się do urzędu Gminy B., aby wykonać prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 29.05.2013 r. (II SAB/Bd 15/13), a w zamian za to Wójt Gminy B. działający za pośrednictwem swoich pracowników w tym Sekretarza Gminy B. nasłał na niego Policję, która siłą go wyprowadziła i w radiowozie pobiła, uwięziła, zniszczyła mienie, zabrała mienie, a następnie bezprawnie przewiozła do posterunku Policji w B. gdzie ponownie naruszano jego nietykalność cielesną i znieważano używając słów obelżywych. Powyższe potwierdziła sama Policja w osobie kierownika Posterunku Policji B.

Wnioskowane nagranie, zdaniem skarżącego ściśle wiąże się z uniemożliwianiem jemu przez Wójta Gminy B., przy pomocy Policji wykonania prawomocnego wyroku w przedmiocie udzielenia informacji publicznej. Nagranie jest to również materiałem dowodowym na praktyki stosowane przez Wójta oraz Policję, a tym samym jest dowodem ich bezprawnych działań wymierzonych w niego, uniemożliwiając uzyskania informacji publicznej oraz naruszających podstawowe prawa i wolności i dlatego jest ukrywane. Skarżący stwierdził, że pomimo iż Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy zawarł jasną i precyzyjną wykładnię prawa w swoim wyroku z dnia z dnia 29.05.2013 r. (II SAB/Bd 15/13), to Wójt Gminy B. nadal powołuje te same okoliczności i nadal tak samo postępuje jak przed wydaniem tego wyroku.

Zdaniem skarżącego Wójt Gminy B. rażąco narusza prawo w szczególności art. 16 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, działając na przewlekłość, nie udzielając żądanej informacji publicznej, ponieważ w myśl tej ustawy publicznej oraz przywołanemu stanowisku Sądu, nie wydała stosownej decyzji, co wyraźnie wynika z pisma z dnia 26.05.2014 r., Or. [...] Sekretarza Gminy B. A. R., która ma w tym osobisty interes, aby nie udostępnić rzeczonych nagrań. Niewątpliwie doszło również do rażącego i świadomego naruszenia 61 ust. 1 Konstytucji RP, a także art. 170 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi stanowiącego, że "orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydal, lecz również inne sądy i inne organy państwowe, a w przypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby''. Ponadto organ nie tylko rażąco naruszył art. 4 nie wykonując obowiązku udzielenia informacji publicznej, ale również celowo działał na zwłokę odmawiając niezwłocznej realizacji wniosku, czyniąc to wbrew art. 3 ust. 2 p.p.s.a., art. 10 ust. 2 p.p.s.a. i art. 13 ust. 1 p.p.s.a. oraz pozostaje w zwłoce w wydaniu decyzji w związku z odmową realizacji wniosku zamykając drogę do sądu, czyniąc to wbrew art. 16 ust. 1 p.p.s.a.. Skarżący zarzucił Wójtowi Gminy B. także naruszenie art. 14 ust. 1, który brzmi, że: "udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i formie zgodnych z wnioskiem", ponieważ domaga się on informacji prostej nie przetworzonej, a Wójt Gminy B. rozpoznaje wniosek w zakresie informacji przetworzonej, czyniąc to wbrew wnioskowi i przywołanemu stanowisku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, który zawarł jasną i precyzyjną wykładnię prawa w swoim wyroku i już raz ganiąc Wójta, że wadliwie postąpił.

Strona 1/4
Inne orzeczenia o symbolu:
658
648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego
Inne orzeczenia z hasłem:
Dostęp do informacji publicznej
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy
Inne orzeczenia ze skargą na:
Burmistrz Miasta