Sprawa ze skargi na bezczynność Wójta Gminy w przedmiocie udzielenia informacji publicznej
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędzia WSA Sylwester Miziołek (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 maja 2009r. sprawy ze skargi J. W. na bezczynność Wójta Gminy w przedmiocie udzielenia informacji publicznej oddala skargę.

Inne orzeczenia o symbolu:
648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego
Inne orzeczenia z hasłem:
Dostęp do informacji publicznej
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach
Inne orzeczenia ze skargą na:
Wójt Gminy
Uzasadnienie strona 1/2

W dniu 5 lutego 2009r. J. W. zwrócił się do Wójta Gminy o udostępnienie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej kserokopii protokołu z przeprowadzonego naboru kandydatów na stanowisko Sekretarza Gminy oraz kserokopii umowy o pracę I. D. - Sekretarza Gminy.

Przy piśmie z dnia 5 marca 2008r. Zastępca Wójta Gminy przesłał wnioskodawcy przedmiotowe dokumenty w postaci kserokopii protokołu z otwarcia ofert złożonych w naborze na wolne stanowisko Sekretarza Gminy, kserokopii protokołu z przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem na stanowisko Sekretarza Gminy, kserokopii Uchwały Nr [...] Rady Gminy z dnia 30 grudnia 2008r. w sprawie powołania Sekretarza Gminy, kserokopii pisma znak: [...] z dnia 5 stycznia 2009r.

W skardze na bezczynność Wójta Gminy , J. W. wniósł o nakazanie organowi Gminy podjęcia czynności zmierzających do udzielenia mu żądanej informacji publicznej poprzez przesłanie pod wskazany adres kserokopii wymaganych dokumentów a szczególności umowy o pracę zawartej z Sekretarzem Gminy - I.D.

W uzasadnieniu skarżący podniósł, iż otrzymał żądane dokumenty w tym pismo z dnia 5 stycznia 2009r. adresowane do I. D. i mówiące o tym, że stosunek pracy na podstawie powołania, z dniem 1 stycznia 2009r. uległ przekształceniu z mocy prawa w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Skarżący podniósł ponadto, że zdaniem jego opisane pismo nie jest w świetle prawa umową o pracę, gdyż nie zawiera elementów umowy o pracę określonych przepisami prawa pracy. Ponadto wskazał, że odmowa udostępnienia informacji następuje w formie decyzji administracyjnej, a organ takiej decyzji nie wydał.

W odpowiedzi na skargę Wójt Gminy wniósł o oddalenie skargi. W uzasadnieniu swojego stanowiska, stwierdził, że przesłał wnioskodawcy kserokopie wszystkich dokumentów jakie posiadał w przedmiotowej sprawie. Organ podniósł również, że Rada Gminy działając na podstawie uprawnienia wynikającego z przepisów ustawy o samorządzie gminnym powołała w dniu 30 grudnia 2008r. Sekretarza Gminy I. D., i akt powołania jakim jest uchwała Rady Gminy jest źródłem powstania stosunku pracy i zastępuje umowę o pracę. Powołanie to stanowi, według art. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 22 marca 1990r. o pracownikach samorządowych źródło stosunku pracy, jest więc powołaniem w rozumieniu art. 68 § 1 Kodeksu pracy. Z treści art. 2 Kodeksu pracy wynika, że powołanie, o którym mowa w art. 68 § 1 Kodeksu pracy, jest samodzielną podstawą stosunku pracy, co oznacza, że do powstania stosunku prawnego nie potrzeba żadnej innej czynności prawnej, w szczególności zawarcia umowy o pracę. Mając powyższe na uwadze, z Sekretarzem Gminy jak wyjaśnia organ nie została zawarta żadna umowa o pracę, gdyż źródłem powstania stosunku pracy jest właśnie uchwała Rady Gminy z dnia 30 grudnia 2008r. Organ ponadto wyjaśnił, iż zgodnie z nową ustawą z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009r. i dyspozycją art. 53 przedmiotowej ustawy, dotychczasowe stosunki pracy osób zatrudnionych na podstawie powołania, przekształcają się w stosunki pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Zdaniem organu, nie ma potrzeby zawierania z sekretarzem umowy o pracę, bowiem stosunek pracy przekształcił się z mocy prawa i o fakcie tym należy poinformować pisemnie pracownika na podstawie art. 29 § 3 Kodeksu pracy, co w niniejszej sprawie miało miejsce, a informacja o tym została udzielona wnioskodawcy.

Strona 1/2
Inne orzeczenia o symbolu:
648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego
Inne orzeczenia z hasłem:
Dostęp do informacji publicznej
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach
Inne orzeczenia ze skargą na:
Wójt Gminy