Sprawa ze skargi na decyzję Izby Skarbowej w W. w przedmiocie podatku od towarów i usług
Tezy

1. Kserokopia faktury korygującej, która jest jedynym dokumentem stwierdzającym datę jej otrzymania, może być dowodem w sprawie. Gołosłowne stwierdzenie podatnika, że w świetle przepisów prawa podatkowego kserokopia nie może być dowodem, jest błędne.

2. W postępowaniu podatkowym obowiązuje m.in. zasada współdziałania. Jeżeli podatnik kwestionuje jakiś dowód czy fakt, to na podatniku ciąży obowiązek uzasadnienia swojej racji.

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2004 r. sprawy ze skargi "D" Grupa Kapitałowa Spółka z o.o. w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 16 stycznia 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - oddala skargę.

Uzasadnienie

Podatnik otrzymał fakturę korygującą datowaną na 31.12.1998 r. Powyższa faktura korygowała fakturę wystawioną tego samego dnia, tj. 31.12.1998 r. W trakcie postępowania podatnik utrzymywał, że otrzymał fakturę korygującą w marcu 1999 r. i uwzględnił ją w rozliczeniu za marzec 1999 r. Organy podatkowe uznały, że faktura została otrzymana w grudniu 1998 r., wobec czego należało ją rozliczyć w deklaracji za grudzień 1998 r. lub styczeń 1999 r., zaś uwzględnienie za marzec 1999 r. było niepoprawne.

Datę otrzymania faktury korygującej ustalono na podstawie jej kserokopii. Podatnik kwestionował decyzję organów podatkowych utrzymując, że kserokopia faktury korygującej nie może być dowodem w sprawie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zajął odmienne stanowisko, wobec czego oddalił skargę podatnika. Zasadnicze tezy wynikające z ustnego uzasadnienia przedstawiono powyżej.

Strona 1/1