Sprawa ze skargi na decyzję SKO w przedmiocie odmowy rejestracji samochodu osobowego
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Sędziowie WSA Dorota Dąbek WSA Hanna Knysiak - Molczyk Protokolant Ewelina Kalita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi D. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 12 listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy rejestracji samochodu osobowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.

Inne orzeczenia o symbolu:
6030 Dopuszczenie pojazdu do ruchu
Inne orzeczenia z hasłem:
Ruch drogowy
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Uzasadnienie strona 1/5

Starosta decyzją z dnia [...] 2013 r., znak: [...] odmówił D. Ł. zarejestrowania samochodu osobowego marki Audi [...] o nr VIN [...] sprowadzonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z Francji w ramach importu indywidualnego.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że przedłożony przez stronę dokument "Fiche d'identification du vehicule" nie może zostać uznany jako dokument zastępujący utracony dowód rejestracyjny, gdyż nie spełnia wymogów określonych w art. 72 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Dokument ten został wydany przez ministerstwo właściwe w sprawach transportu a nie organ rejestrujący pojazdy, tj. właściwa prefektura policji. Tym samym strona nie przedłożyła wszystkich wymaganych prawem dokumentów wymaganych w celu rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy uprzednio zarejestrowanego.

Odwołanie od powyższej decyzji wniósł D. Ł. wskazując, że dokument, na który powołuje się organ pierwszej instancji złożył tylko i wyłącznie w celu przekazania informacji dotyczących pojazdu.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 12 listopada 2013 r., sygn. akt: [...] utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji. Jako podstawę materialnoprawną decyzji wskazano art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym oraz § 3 ust 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2007 r. Nr 186, poz.1322).

W uzasadnieniu decyzji przytoczono treść art. 72 ust. 1 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, który wymienia dokumenty, na podstawie których można dokonać rejestracji pojazdu. Wskazano też, że zgodnie z dyspozycją art. 72 ust 4 tej ustawy, w przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, zamiast tych dokumentów należy przedstawić zaświadczenie wystawione przez organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji, potwierdzające dane zawarte w zagubionym dokumencie, niezbędne do rejestracji.

Dalej podano, że stosownie do treści § 3 ust 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2007 r. Nr 186, poz.1322) w przypadku zgłoszenia do rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu sprowadzonego z zagranicy i zgłoszenia utraty, kradzieży, zagubienia lub zniszczenia dowodu rejestracyjnego, wydanego przez organ właściwy do rejestracji pojazdu za granicą, właściciel pojazdu dołącza wydany przez ten organ wtórnik dowodu rejestracyjnego. Zgodnie z § 5 ww. rozporządzenia w przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego wydanego przez organ właściwy do rejestracji pojazdu za granicą, właściciel pojazdu zamiast wtórnika dowodu rejestracyjnego może przedłożyć zaświadczenie, o którym mowa w art. 72 ust. 4 ustawy prawo o ruchu drogowym.

Kolegium stwierdziło, że w powołanych regulacjach prawnych: ustawie - Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzeniu w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów w sposób bardzo szczegółowy uregulowane zostały kwestie związane z rejestracją pojazdów. Regulacje te wskazują jakie dokumenty należy przedłożyć w organie rejestrującym. Jednym z takich dokumentów jest dowód rejestracyjny pojazdu, który był już uprzednio zarejestrowany. Natomiast w sytuacji zagubienia dowodu rejestracyjnego wprowadzono możliwość przedłożenia zaświadczenia wystawionego przez organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji, potwierdzające dane zawarte w zagubionym dokumencie, niezbędne do rejestracji. Z powołaną regulacją ustawową koresponduje przepis § 3 ust 4 ww. rozporządzenia.

Strona 1/5
Inne orzeczenia o symbolu:
6030 Dopuszczenie pojazdu do ruchu
Inne orzeczenia z hasłem:
Ruch drogowy
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze