Sprawa ze skargi G. J. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w przedmiocie wydalenia za służby
Uzasadnienie strona 2/10

W dniu 7 stycznia 2008r. mł. asp. G. J. nie stawił się do służby ( poprzednie zwolnienie lekarskie obejmowało okres do 6 stycznia 2008r.), w tym dniu nie przedstawił dalszego zwolnienia, nie poinformował przełożonych o nieobecności, nie udało się również nawiązać z nim kontaktu telefonicznego. W takich okolicznościach postanowienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego zostało wysłane pocztą. Natomiast w dniu 9 stycznia 2008r. G. J. został telefonicznie poinformowany, aby w dniu 10 stycznia 2008r. zgłosił się celem złożenia wyjaśnień i zapoznania z aktami, na prośbę G. J. termin ten został ustalony na dzień 11 stycznia 2008r.

Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego poprzedziły następujące ustalenia, w dniu 21 listopada 2007r. podkom. A. O. sporządził notatkę służbową, w której zawarł informację, że analizując zwolnienia lekarskie przedkładane przez G. J. stwierdził, że wymieniony policjant nie przedłożył zaświadczenia lekarskiego usprawiedliwiającego nieobecność w służbie od 1 do 8 października 2007r. Nieobecność G. J. w służbie trwała znacznie dłużej i obejmowała cały miesiąc październik 2007r., jak i kolejne miesiące, jednak przedłożone zwolnienie lekarskie obejmowało okres od 9 października 2007r. do 7 listopada 2007r. i kolejne zwolnienia dotyczące dalszego okresu czasu. Tak więc przedmiotem postępowania był okres nieobecności w służbie od 1 do 8 października.

W trakcie prowadzonego postępowania ustalono, że G. J. zawiadomił telefonicznie dyżurnego komisariatu, że jest chory i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Okoliczność tą potwierdził przesłuchany w charakterze świadka podkom. A.O. - Zastępca Naczelnika Sekcji [...] Komisariatu Policji. Ponieważ G. J. przez dłuższy okres czasu nie przesyłał do jednostki stosownego zwolnienia lekarskiego, podkom. A.O. polecił w dniu 6 listopada 2007r. polecił st. post. R. C. udanie się do miejsca zamieszkania obwinionego i poczynienie stosownych ustaleń. Wynikiem tej wizyty było przekazanie przez G. J. zwolnienia lekarskiego obejmującego okres od 9 października 2007r. do 7 listopada 2007r. Z uwagi braku zwolnienia lekarskiego za okres od 1 do 8 października 2007r. również w dniu 6 listopada 2007r. na polecenie podkom. A.O. mł. asp. P. W. skontaktował się telefonicznie z G. J., który oświadczył, że w dniu 1 października 2007r. oddawał krew za co należy mus się dzień wolny, a za następne dni dostarczy zwolnienie lekarskie. Jednakże G. J. nie dostarczył do komisariatu zaświadczenia o oddaniu krwi w dniu 1 października, ani zwolnienia lekarskiego za pozostały okres wspomnianych nieobecności w służbie. Fakt nieprzedłużenia zwolnienia lekarskiego został potwierdzony przez szereg świadków, jak również ustalono, że w tym okresie czasu G. J. nie przebywał na urlopie wypoczynkowym ani nie składał raportu o urlop, jak również nie korzystał z wolnych dni z tytułu nadgodzin. Ponadto z odebranych od lek. med. K. M. zeznań wynika, że od dłuższego czasu jest lekarzem prowadzącym G. J. i nie wystawiał mu zwolnienia lekarskiego obejmującego okres od 1 do 8 października 2007r.

Strona 2/10
Inne orzeczenia o symbolu:
6192 Funkcjonariusze Policji
Inne orzeczenia z hasłem:
Policja
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Komendant Policji