Sprawa ze skargi na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w przedmiocie zatwierdzenia operatu opisowo
Uzasadnienie strona 2/8

- wynikający z rozgraniczenia działek [...] i [...] stan co do ich powierzchni nie został ujawniony w księdze wieczystej Nr [...] ,w której działki te oznaczone są powierzchnią sprzed rozgraniczenia , czyli łącznie 0,3305 ha , a po rozgraniczeniu 0,2705 ha .Dane co do powierzchni działek w księdze wieczystej , są niezgodne ze stanem ujawnionym w ewidencji gruntów od 1973 r.

- utworzona w toku modernizacji operatu opisowo-kartograficznego działka ewid. 1253 o pow. 0.2651 ha odpowiada działkom [...] i [...] o łącznej pow. 2705 ustalonej przy ich rozgraniczeniu .

Organ l instancji wskazał , że postępowanie modernizacyjne rozpoczęto w 1994 r i prace geodezyjne prowadzono od [...] 2000 r. Ustalono , że projekt operatu opisowo-kartograficznego wyłożono do wglądu zainteresowanych w okresie od [...] do [...] 2000 r powiadamiając o wyłożeniu właścicieli i władających , a także przez podanie zawiadomienia do publicznej wiadomości przez jego ogłoszenie na tablicach ogłoszeń od [...] do [...]. 2000 r , oraz w dniu [...] 2000 r w " Dzienniku Polskim ". W toku wyłożenia przedłożono projekty rejestru gruntów , i mapy ewidencyjnej w skali 1: 1000 , oraz sporządzono wykaz synchronizacyjny między starą a nowa ewidencją.

Wskazano , że w ,, Rejestrach gruntów " z wyłożenia strony składały oświadczenia o przyjęciu projektu bez zastrzeżeń lub o zgłoszeniu uwag i zastrzeżeń .Szczegółowy opis uwag zawiera " wykaz uwag i wniosków zgłoszonych do operatu opisowo- kartograficznego " sporządzony w trakcie wyłożenia. Uwzględnione i rozpatrzone zastrzeżenia stanowiły podstawę do korekty wykrytych błędów w rejestrze i mapach .

Organ l instancji ustalił , że w pozycji 24 wykazu uwag i wniosków zgłoszonych do projektu operatu opisowo - kartograficznego , Z.S.- właściciel działek [...] i [...] , których odpowiednikiem jest projektowana działka [...] podniósł , że działka ta winna graniczyć z działką [...] , gdyż znajdujący się po między nimi teren odpowiadający działkom [...] i [...] również stanowi jego własność.

Odnosząc się do tego zarzutu , powołał się organ na wyżej przytoczone ustalenia , z których wynikało , że działki [...] i [...] zostały wywłaszczone w 1953 r i są objęte [...] jako własność PKP , natomiast w postępowaniu przed Starostą w sprawie [...] z wniosku Z. S. toczy się postępowanie o zwrot lub odszkodowanie za wywłaszczone parcele.

Uznając wniesione zastrzeżenia za nieuzasadnione , Starosta Powiatowy w [...] zatwierdził operat opisowo-kartograficzny modernizacji ewidencji gruntów obrębu [...] obejmujący m.in. dz.ewid. [...]

W odwołaniu od tej decyzji Z.S zarzucił nieprawidłowość przyjęcia południowo-zachodniej granicy nowopowstałej działki [...], która jego zdaniem winna graniczyć z działką [...].Podnosił , że rozdzielająca te grunty działka przypisana do obrębu miasta [...] i stanowiąca własność Skarbu Państwa - Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowej w [...] , powinna być włączona do działki skarżącego , gdyż orzeczenie o wywłaszczeniu z 1953 r jest nieprawomocne .

Rozpatrując odwołanie , Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego , przyjął ustalenia organu l instancji za własne oraz w oparciu o zebrany materiał dowodowy dokonał ustaleń dalszych.

Strona 2/8