Sprawa ze skargi na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w przedmiocie zatwierdzenia operatu opisowo
Uzasadnienie strona 8/8

Mylne jest także stanowisko skarżącego , ze ewidencyjna zmiana w zmodernizowanym operacie ewidencji gruntów powierzchni działki [...] jako odpowiednika działki [...] i [...] wpisanych do [...] narusza prawo własności.

Należy mieć na uwadze , że oznaczenie nieruchomości , w tym jej obszar i granice oznaczone na mapie i opisie nieruchomości , są elementem oznaczenia nieruchomości zawartym w dziale l - 0 księgi wieczystej , stosownie do przepisu art.25 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982r o księgach wieczystych i hipotece ( Dz.U. z 2001 r Nr 1214 , poz. 1361 z późn.zm. ) oraz § 28 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] 2001 r w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów ( Dz. U. Nr 102 , poz. 1122 ). Identyczną regulację zawierają postanowienia §§ 15 , 16 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 20 sierpnia 2003 r w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym ( Dz.U. Nr 162 , poz. 1575 ) . Powszechnie jest przyjęte w orzecznictwie Sądu Najwyższego ( por. np. wyrok SN z 24.11. 1997 r II CKU 110/97 Prok.l Pr. 1998 /28 jak i w piśmiennictwie por.St.Rudzicki , Komentarz do ustawy o księgach wieczystych i hipotece , Wyd.III 2000 r , str. 36 wraz powołanym orzecznictwem ) , że elementy oznaczenia nieruchomości nie są objęte domniemaniem prawdziwości wpisanego prawa ( art. 3 ) , ani nie są chronione rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych ( art. 5 ) statuowanymi ta ustawą. Przeciwnie , podstawą oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej zgodnie z art.26 ust.1 powołanej ustawy są dane z ewidencji gruntów i budynków (katastru nieruchomości) .Przepis art.27 tej ustawy przewiduje tryb postępowania w przedmiocie sprostowania oznaczenia nieruchomości przed sądem prowadzącym księgę wieczystą , w wypadku stwierdzenia niezgodności danych z ewidencji gruntów i budynków z oznaczeniem nieruchomości w księdze wieczystej , na wniosek właściciela , wieczystego użytkownika lub z urzędu - na skutek zawiadomienia właściwej państwowej jednostki organizacyjnej prowadzącej ewidencję gruntów i budynków.

Jak z powyższego wynika znajdujące się w ewidencji gruntów mapa i opis nieruchomości stanowią podstawę jej oznaczenia w księdze wieczystej.

Skoro elementy oznaczenia nieruchomości nie są objęte domniemaniem prawdziwości wpisanego prawa , ani nie są chronione rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych , opis tej samej nieruchomości może ulegać zmianom w oparciu o dane z ewidencji gruntów i budynków.

Jednakże w świetle powołanego już przepisu art.27 ustawy o księgach wieczystych i hipotece usunięcie tej niezgodności należy do sądu powszechnego - sadu rejonowego prowadzącego księgi wieczyste , a organowi prowadzącemu ewidencję gruntów , służy tylko uprawnienie do zawiadomienia sądu o dostrzeżonej niezgodności , jak to wyjaśnił Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 1997.04.15 l CKN 26/97 ( OSNIC 11/97 , poz. 167 ).

W świetle powyższego nie zachodzą przewidziane art. 145 § 1 pkt 1 lit. a , b, i c oraz pkt 2 i 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz.U. Nr 153 , poz. 1270 z późn.zm. ) podstawy do uwzględnienia skargi. Z tych przyczyn orzeczono na podstawie art. 151 powołanej ustawy.

Strona 8/8