Sprawa ze skargi na decyzję SKO w W. w przedmiocie odmowy przyznania dodatku mieszkaniowego
Uzasadnienie strona 2/3

I chociaż w przedmiotowym przypadku P. H. złożył wniosek już po fakcie przyznania dodatku mieszkaniowego /na ten sam lokal, na dany okres/ na rzecz E. H. to zachodzi wątpliwość czy decyzja z dnia [...] o przyznaniu w/w dodatku mieszkaniowego jest ostateczna I w aktach sprawy znajduje się bowiem pismo organu I instancji z dnia 15 września br kierowane do E. H. m.in. z zapytaniem czy pismo - bez wskazania daty - należy traktować jako odwołanie/ czy też pozostaje w obrocie prawnym /w dalszej części skierowanego do strony pisma jest także zapytanie czy należy traktować pismo jako wniosek/. Nie zmienia to faktu, iż organ w piśmie przekazującym odwołanie podał, że przedmiotowa decyzja z dnia 11 sierpnia br nie została anulowana, jak zarzucił P. H.

Faktem natomiast jest iż, w dniu 9 września 2008 roku do organu I instancji wpłynęło pismo E. H., w którym oświadczyła, iż syn P. przejął obowiązki związane z opłacaniem mieszkania i stał się jego głównym najemcą i dlatego w/w wniosła o anulowanie decyzji Nr [...] przyznającej jej dodatek mieszkaniowy. W odpowiedzi na powyższe żądanie pismem z dnia 15 września br organ I instancji powiadomił stronę, iż nie znajduje podstaw prawnych do uchylenia decyzji, bowiem jest ona prawomocna i od miesiąca września 2008 roku realizowana jest wypłata dodatku mieszkaniowego na konto administratora budynku.

Przepisy postępowania administracyjnego nie przewidują terminu anulowania decyzji, o co wniosła E. H. Obowiązkiem organu administracji jest dokładne ustalenie treści żądania strony, która wyznacza rodzaj sprawy będącej przedmiotem postępowania. Organ związany jest tym żądaniem. Treść żądania wyznacza stosowną normę prawa procesowego, która ma znaczenie dla ustalenia zakresu postępowania /wyrok NSA w Warszawie z 2001.07.24 IV SA 1091/99/.

W tej sytuacji rozstrzygnięcie wniosku P. H. - bez określenia w pierwszej kolejności zakresu żądania E. H. odnośnie decyzji z dnia [...] o przyznaniu dodatku mieszkaniowego i rozstrzygnięcia tego żądania - jest przedwczesne.

W skardze na powyższą decyzję skarżący podał, że mama wniosła o anulowanie decyzji o przyznaniu na jej rzecz dodatku mieszkaniowego. Wskazał, że obecnie jest głównym najemcą lokalu i ponosi wszelkie opłaty, z tytułu jego zajmowania. Ponadto podniósł, że spłaca zaległości czynszowe, co nie było brane pod uwagę przy rozpatrywaniu odwołania.

W odpowiedzi na skargę Samorządowe Kolegium Odwoławcze wniosło o jej oddalenie z argumentacją przedstawioną w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje:

Zgodnie z postanowieniami art. 184 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i art. 1 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych /Dz.U. Nr 153 poz. 1269 ze zm./ sądy administracyjne sprawują wymiar sprawiedliwości przez kontrolę działalności administracji publicznej, przy czym w świetle § 2 powołanego wyżej przepisu prawa kontrola ta sprawowana jest pod względem zgodności z prawem, jeżeli ustawy nie stanowią inaczej. Sądy administracyjne sprawują więc kontrolę aktów i czynności z zakresu administracji publicznej pod względem zgodności z obowiązującym w dacie ich wydania prawem materialnym i przepisami procesowymi.

Strona 2/3
Inne orzeczenia o symbolu:
6210 Dodatek mieszkaniowy
Inne orzeczenia z hasłem:
Dodatki mieszkaniowe
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Inne orzeczenia ze skargą na:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze