Sprawa ze skargi Ł. M. na orzeczenie Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we W. w przedmiocie zdolności do zawodowej służby wojskowej
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski Sędziowie : Sędzia WSA Lidia Serwiniowska (sprawozdawca) Sędzia NSA Julia Szczygielska Protokolant : Aneta Januszkiewicz po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 21 marca 2013 r. sprawy ze skargi Ł. M. na orzeczenie Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie zdolności do zawodowej służby wojskowej oddala skargę.

Inne orzeczenia o symbolu:
6191 Żołnierze zawodowi
Inne orzeczenia z hasłem:
Żołnierze zawodowi
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Inne orzeczenia ze skargą na:
Wojskowa Komisja Lekarska
Uzasadnienie strona 1/10

Orzeczeniem z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] Terenowa Wojskowa Komisja Lekarska w Ł., działając na podstawie art. 5 ust. 1, 6 i 7 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (t. j. z 2010 r. Dz. U. nr 90 poz. 593 ze. zm.) oraz § 4, 16, 21 ust. 1 i 2 i § 24 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 stycznia 2010 r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. 2010 r. nr 15, poz. 80), dalej rozporządzenie, uznała Ł. M., dalej skarżący, za niezdolnego do pełnienia zawodowej służby wojskowej z kategorią "N" w grupie I osób badanych.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że u skarżącego rozpoznano następujące schorzenia:

1) stan po operacyjnej korekcji ubytku w przegrodzie międzykomorowej (§ 38 pkt 9),

2) nieprawidłową glikemię na czczo (§ 54 pkt 4),

3) niezupełny blok prawej odnogi pęczka HISA (§ 38 pkt 1),

4) obniżenie ostrości wzroku Vod = 0,5 Vos = 0,6 (§ 13 pkt 1),

5) blizna klatki piersiowej po operacji serca (§ 3 pkt 1);

Organ I instancji wskazał, że stwierdzone na podstawie wykonanych badań rozpoznania wymienione w pkt 1, 2, 3 powodują niezdolność do pełnienia zawodowej służby wojskowej, na podstawie wykazu stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.

Podał, że w dniu [...] marca 2012 r., celem ustalenia aktualnej zdolności skarżącego do zawodowej służby wojskowej, przeprowadzono badania laboratoryjne krwi i moczu, badanie audiologiczne, badania elektrokardiograficzne, badanie echokardiograficzne, wykonano konsultacje lekarskie specjalistyczne: laryngologiczną, neurologiczną, okulistyczną, kardiologiczną, psychologiczną, psychiatryczną, stomatologiczną. W toku szczegółowej analizy dokumentacji orzeczniczo-lekarskiej stwierdzono, że skarżący w trakcie badania psychologicznego i konsultacji lekarskiej specjalistycznej psychiatrycznej zataił fakt, że w przeszłości korzystał z pomocy psychologicznej i rozpoznawano u niego cechy osobowości chwiejnej emocjonalnie. Zatem w dniu [...] kwietnia 2012 r. skierowano do skarżącego pismo wzywające go do zgłoszenia się w siedzibie organu I instancji celem wykonania dodatkowej konsultacji psychologicznej i psychiatrycznej. Podano, że skarżący w dniu [...] kwietnia 2012 r. odmówił wykonania badania psychologicznego. Jak wynika z zapisu konsultacji specjalistyczno - psychologicznej skarżący: "Nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć dlaczego w badaniu z dnia [...] marca 2012 r. nie podał istotnych informacji". Z konsultacji psychiatrycznej z dnia [...] kwietnia 2012 r. wynika, że skarżący aktualnie nie wymaga leczenia psychiatrycznego.

Organ I instancji wskazał, że rodzaj i charakter rozpoznanych schorzeń został ustalony w oparciu o zgromadzoną dokumentację i wyniki przeprowadzonych badań lekarskich specjalistycznych, a ich kwalifikacji orzeczniczej dokonano adekwatnie do tych ustaleń zgodnie z obowiązującymi przepisami orzeczniczymi.

Odnosząc się do rozpoznania zawartego w pkt 1 tj. stanu po operacyjnej korekcji ubytku w przegrodzie międzykomorowej, wskazał, że mieści się zakresie pojęciowym § 38 pkt 9 załącznika nr 1 do rozporządzenia stanowiącego wykaz chorób i ułomności uwzględniany przy orzekaniu o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz do służby poza granicami państwa, a także o ograniczonej zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej w poszczególnych rodzajach sił zbrojnych i rodzajach wojsk oraz na określonych stanowiskach służbowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 15, poz. 80), dalej załącznik nr 1. Zgodnie z objaśnieniem szczegółowym § 38 pkt 8 wrodzone wady serca leczone operacyjnie, jeżeli zostały przywrócone prawidłowe stosunki anatomiczne, zakwalifikowano według pkt 9. Wskazał, że analiza całości przedstawionej dokumentacji medycznej, w tym: karty leczenia szpitalnego, kserokopie badań echokardiograficznych z dnia [...] grudnia 2008 r., [...] czerwca 2010 r. oraz badania echokardiograficznego z dnia [...] kwietnia 2009 r., kserokopia zaświadczenia lekarskiego wystawionego przez specjalistę chorób dzieci, kardiologa z dnia [...] stycznia 2008 r. uzasadnia zaliczenie skarżącego w grupie I osób badanych do kategorii "N" - niezdolny do zawodowej służby wojskowej, ponieważ właściwości i warunki służby wojskowej w tym wysiłek fizyczny, mogą spowodować występowanie objawów klinicznych uniemożliwiających pełnienie zawodowej służby wojskowej. Wskazał, że zgodnie z art. 50a ust. 1 i 2 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, żołnierz zawodowy jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Żołnierz zawodowy jest poddawany raz w roku sprawdzianowi sprawności fizycznej. Biorąc pod uwagę, że w badaniu USG serca u skarżącego stwierdzono niewielki przerost lewej komory serca, a w zapisach badań EKG serca stwierdzono cechy niezupełnego bloku prawej odnogi pęczka HISA (schorzenie zawarte w pkt 3), a z danych z piśmiennictwa medycznego wynika, że osoby po przebytej operacji wrodzonej wady serca winny wykonywać kontrolowany wysiłek fizyczny, organ I instancji stwierdził, że warunki i właściwości służby wojskowej w tym stres, stałe utrzymywanie sprawność fizycznej i gotowość do pełnienia służby wskazują, że skarżący byłby niezdolny do wykonywania tego rodzaju czynności. Zatem nie mógł być zakwalifikowany jako zdolny do zawodowej służby wojskowej.

Strona 1/10
Inne orzeczenia o symbolu:
6191 Żołnierze zawodowi
Inne orzeczenia z hasłem:
Żołnierze zawodowi
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Inne orzeczenia ze skargą na:
Wojskowa Komisja Lekarska