Sprawa ze skargi na bezczynność Wójta Gminy N. w przedmiocie informacji publicznej 1 zobowiązuje Wójta Gminy N. do załatwienia wniosku skarżącego z dnia [...] roku i uznaje, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa;
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2014 r. sprawy ze skargi J. S. na bezczynność Wójta Gminy N. w przedmiocie informacji publicznej 1 zobowiązuje Wójta Gminy N. do załatwienia wniosku skarżącego z dnia [...] roku i uznaje, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 2) zasądza od Wójta Gminy N. na rzecz skarżącego kwotę 100,00 złotych (słownie: sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Inne orzeczenia o symbolu:
648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego
658
Inne orzeczenia z hasłem:
Dostęp do informacji publicznej
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
Inne orzeczenia ze skargą na:
Wójt Gminy
Uzasadnienie strona 1/4

W dniu [...] J.S. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na bezczynność Wójta Gminy N. w związku z nieudostępnieniem mu żądanej informacji publicznej. W uzasadnieniu skargi skarżący podał, że w dniu [...] złożył do wskazanego organu wniosek o udostępnienie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej nagrań dźwiękowych z sesji Rady Gminy N. z okresu od [...] do [...] (ze wskazaniem konkretnych dat sesji). W piśmie z dnia [...] otrzymał odpowiedź organu, że na mocy Statutu Gminy N. nagranie przechowywane jest do czasu przyjęcia protokołu z obrad z poprzedniej sesji. Skarżący podniósł, że z sesji Rady Gminy z dnia [...] i [...] nagrania fizycznie istnieją, gdyż protokoły z tych sesji nie zostały zatwierdzone i przyjęte, więc organ co najmniej z tych sesji powinien udostępnić pliki dźwiękowe. Ponadto zaznaczył, że organ nie przedłożył żadnego dowodu na likwidację wcześniejszych nagrań z sesji, gdyż taka czynność nie miała dotychczas miejsca, a tym samym należy przyjąć, że nagrania z poprzednich sesji również fizycznie istnieją.

W odpowiedzi na skargę postulowano jej oddalenie. Motywując powyższe podniesiono, że w sprawie nagrań dźwiękowych sesji rady gminy w orzecznictwie sądowym prezentowane są dwa stanowiska. Według jednego z nich wskazane nagrania uznaje się za informację publiczną, podlegającą udostępnieniu na zasadach i w trybie określonym w ustawie o dostępie do informacji publicznej (wyrok WSA w Opolu z 12.10.2009 r. sygn. akt II SA/Op 216/09 i WSA w Gdańsku z dnia 18/04.2012 r. sygn. akt II SAB/Gd 14/12). Natomiast według drugiego nie stanowią one informacji publicznej w przypadku, gdy "zapisy magnetofonowe stanowią jedynie środek pomocniczy do sporządzenia protokołu pisemnego" i nie zostały dopuszczone "jako format dokumentacji pracy rady i komisji w systemie kancelaryjnym urzędu". W takich przypadkach dopiero pisemny protokół stanowi informacje publiczną (wyrok WSA w Krakowie z dnia 25.10.2012 r. sygn. akt II SAB/Kr 122/12). Przytoczono także twierdzenia NSA zawarte w wyroku z dnia 16.04.2010 r. sygn. akt I OSK 14/10, że zasadą jest, że organy kolegialne sporządzają z przebiegu obrad protokół , który na żądanie wnioskującego powinien być udostępniony, natomiast materiały audiowizualne lub teleinformatyczne organ ma obowiązek udostępnić, o ile nie został sporządzony protokół i o ile materiały te w pełni rejestrują obrady.

Następnie wskazano na zapisy statutu Gminy N., w myśl których Sekretarz Gminy w uzgodnieniu z Przewodniczącym Rady sporządza z każdej sesji protokół oraz, że przebieg sesji może być nagrywany a nagranie przechowuje się do czasu przyjęcia protokołu z obrad poprzedniej sesji. Zaznaczono, że w statucie brak jest jakichkolwiek postanowień regulujących utrwalanie i przechowywanie przedmiotowych nagrań oraz zasad ich gromadzenia w systemie kancelaryjnym Urzędu Gminy N. Na tej podstawie wywodzono, że nagrania dźwiękowe sesji Rady Gminy N., są jedynie materiałem pomocniczym do sporządzenia pisemnego protokołu i nie stanowią informacji publicznej. Natomiast informacją publiczną jest pisemny protokół sesji i ten dokument podlega udostępnieniu na zasadach określonych w ustawie o dostępie do informacji publicznej.

Strona 1/4
Inne orzeczenia o symbolu:
648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego
658
Inne orzeczenia z hasłem:
Dostęp do informacji publicznej
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
Inne orzeczenia ze skargą na:
Wójt Gminy