Sprawa ze skargi na decyzję Ministra Finansów w przedmiocie wiążącej informacji taryfowej
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Irena Kudiura (spr.), Sędzia WSA - Beata Krajewska, asesor WSA - Danuta Dopierała, Protokolant - Rafał Dul, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 października 2007 r. sprawy ze skargi G.-C. Sp. z o.o. w P. na decyzję Ministra Finansów z dnia ... grudnia 2006r. Nr ... w przedmiocie wiążącej informacji taryfowej I. Stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji II. Zasądza od Ministra Finansów na rzecz G. C. Sp. z o.o. w P. kwotę 740 zł (siedemset czterdzieści tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego III. Stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Inne orzeczenia o symbolu:
6301 Wiążąca informacja taryfowa (VIT)
Inne orzeczenia z hasłem:
Celne prawo
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Minister Finansów
Uzasadnienie strona 1/3

Wnioskiem z dnia ...czerwca 2006 r. " G." spółka z o.o. w P. zwróciła się do Dyrektora Izby Celnej w W. o udzielenie wiążącej informacji taryfowej dla towaru w postaci fosforanu monopotasowego.

We wniosku strona wskazała na skład towaru wskazując, że jest on importowany do Polski w jednym podstawowym celu - jako nawóz, proponując kod nomenklatury scalonej w postaci 31056090.

Decyzją z dnia ...września 2006 r. Dyrektor Izby Celnej w W. orzekł, że właściwym kodem dla klasyfikacji towaru jest kod 28352400. W uzasadnieniu decyzji Dyrektor podniósł, że wydana ona została zgodnie z postanowieniami 1 i 6 reguły Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej a także z wynikami badań wykonanymi przez Laboratorium Celne Izby Celnej we W. z dnia ....05.2006r. nr ... mając na względzie treść komentarza do podpozycji 31056010 i 31056090 zamieszczonego w notach wyjaśniających do Nomenklatury Scalonej Wspólnot Europejskich (Dz. U. UE z dnia 28.02.2006 r.,2006/C50/01). Zgodnie z tym komentarzem podpozycje te nie obejmują chemicznie zdefiniowanych fosforanów potasu objętych podpozycją 28352400, nawet jeżeli są one stosowane jako nawozy.

Od decyzji tej strona złożyła odwołanie kwestionując dokonanie klasyfikacji towaru w oparciu o noty wyjaśniające przytoczone w decyzji mimo tego, że nie mają one mocy powszechnie obowiązującej, zarzucając naruszenie prawa procesowego przez niewyjaśnienie sprawy oraz sporządzenie uzasadnienia w sposób naruszający dyspozycję art. 210 § 1 pkt 6 Ordynacji Podatkowej. Strona wskazała, że błędy jakich w tej decyzji dopuścił się organ celny powodują. że zastosowany został niewłaściwy kod Wspólnej Taryfy Celnej bez dostrzeżenia, że o kodzie tym decydować powinno przeznaczenie towaru.

Decyzją z dnia ...grudnia 2006 r. Minister Finansów powołując się na przepisy prawa mające zastosowanie w sprawie i przytoczone w jej podstawie prawnej utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

Minister wyjaśnił, że w celu ustalenia prawidłowego kodu należy w pierwszej kolejności kierować się Ogólnymi Regułami Interpretacji Nomenklatury Systemu Zharmonizowanego, które podane są w rozporządzeniu Komisji (WE) no 1719/2005 z dnia 27 października 2005 r. Podniósł, że zarówno System Zharmonizowany jak i Scalona Nomenklatura, są uzupełniane przez swoje własne Noty wyjaśniające. Minister szczegółowo opisał w decyzji system wydawania i zmian Not wyjaśniających do Systemu Zharmonizowanego oraz wskazał, że skonsolidowana, obecnie obowiązująca wersja Not wyjaśniających do Nomenklatury Scalonej opublikowana została w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii C nr 50 z dnia 28.02.2006r., zaś następne przyjmowane już po tej dacie przez Komitet Kodeksu Celnego, były publikowane w kolejnych Dziennikach Urzędowych serii C. W konkluzji organ II instancji wskazał, że stosowanie zarówno Not Nomenklatury Scalonej jak i Systemu Zharmonizowanego wynika z przytoczonych w uzasadnieniu przepisów Unii Europejskiej co powoduje, że brak jest podstaw prawnych do podważania ich wiarygodności. Minister wyjaśnił, że zgodnie z zebranym materiałem dowodowym w postaci wniosku o WIT, sprawozdaniem z badań laboratoryjnych nr ... opracowanym przez Laboratorium Celne Izby Celnej we W. oraz certyfikatem produktu należy stwierdzić, że przedmiotem klasyfikacji jest czysty fosforan monopotasu. Z dołączonego do akt sprawy oświadczenia wynika, że przedmiotowy fosforan monopotasu jest nawozem i został sprzedany do użytku wyłącznie jako nawóz.

Strona 1/3
Inne orzeczenia o symbolu:
6301 Wiążąca informacja taryfowa (VIT)
Inne orzeczenia z hasłem:
Celne prawo
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Minister Finansów