Sprawa ze skargi na decyzję SKO w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Wroczyński, Sędziowie Sędzia WSA Justyna Mazur, Sędzia WSA Iwona Owsińska - Gwiazda (sprawozdawca), Protokolant Specjalista Ilona Obara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 sierpnia 2017 r. w Radomiu sprawy ze skargi M. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...]kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia oddala skargę.

Inne orzeczenia o symbolu:
6329 Inne o symbolu podstawowym 632
Inne orzeczenia z hasłem:
Pomoc społeczna
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Uzasadnienie strona 1/5

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia [...] kwietnia

2017 r., znak [...] , na podstawie art. 138 § 1 ust. 1 ustawy z 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego, po rozpatrzeniu odwołania M. D. (dalej: "skarżąca") od decyzji Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] lutego 2017 r., znak: [...] , odmawiającej skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad synem S. D. - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

Zaskarżona decyzja została oparta na następujących ustaleniach faktycznych i dokonanej ocenie prawnej.

Wnioskiem z 11 stycznia 2017 r. skarżąca zwróciła się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego ze względu na konieczność sprawowania opieki nad synem S. D., który legitymuje się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczność stałej i długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, wydanym do [...] marca 2020 r.

Decyzją z dnia [...] lutego 2017 r. Prezydent Miasta [...] odmówił skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Odmowę uzasadniono tym, że skarżąca jest wspólnikiem w spółce jawnej i mimo przedłożenia przez nią uchwały wspólników, którą została ona wyłączona od prowadzenia spraw spółki, nadal pozostaje wspólnikiem i korzysta z praw mu przysługujących, np. prawa do udziału w zysku. W związku z powyższym zdaniem organu I instancji nie została spełniona przesłanka rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej zawarta w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1518 - dalej: "ustawa").

Skarżąca złożyła odwołanie od powyższej decyzji, zarzucając naruszenie prawa materialnego, w szczególności art. 17 ust. 1 w związku z art.3 pkt 22 ustawy, a także naruszenie przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2016.23 t.j.). Wskazała, iż organ I instancji błędnie przyjął, iż nie spełnia ona warunków do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ nie zrezygnowała z zatrudnienia, tym samym dokonał błędnej interpretacji prawa. Skarżąca w argumentacji podniesionej w odwołaniu, wskazała, iż wspólnik spółki jawnej nie jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Uzasadniając powyższe wskazała przepisy kodeksu spółek handlowych i ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a także ich własną wykładnię.

Po rozpoznaniu odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z [...] kwietnia 2017 r., utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. Kolegium zwróciło uwagę na treść art. 17 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje matce albo ojcu - jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Strona 1/5
Inne orzeczenia o symbolu:
6329 Inne o symbolu podstawowym 632
Inne orzeczenia z hasłem:
Pomoc społeczna
Inne orzeczenia sądu:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Inne orzeczenia ze skargą na:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze