Sprawa ze skargi na postanowienie SKO w P. w przedmiocie odmowy uzgodnienia udzielenia koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego
Sentencja

Dnia 29 stycznia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Sachajko Sędziowie WSA Małgorzata Górecka WSA Mirella Ławniczak (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 29 stycznia 2021 roku sprawy ze skargi M. Ł., M. Ł. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] stycznia 2020 roku nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia udzielenia koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego oddala skargę

Uzasadnienie strona 1/4

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, postanowieniem z dnia [...] stycznia 2020 roku (nr [...]), po rozpatrzeniu zażalenia ubiegających się o koncesję M. i M. Ł., utrzymało w mocy rozstrzygnięcie Wójta Gminy T. P. z dnia [...] października 2019 roku (nr [...]) w przedmiocie odmowy udzielenia zgody na wydanie koncesji dotyczącej wydobywania kruszywa naturalnego ze złoża "[...]" położonego na należącej do wnioskodawców działce ewidencyjnej numer [...] w miejscowości B., gmina T. P. .

W uzasadnieniu postanowienia wyjaśniono, że nieruchomość (działka ewidencyjna numer [...] w miejscowości B., gmina T. P. .) znajduje się w obszarze, który na mocy uchwały nr [...] Rady Gminy T. P. z dnia [...] września 2019 roku w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu w B. pomiędzy drogą ekspresową [...] a ul. [...] oznaczony został symbolami [...] - teren zalesień oraz [...] - teren lasu. Przeznaczenie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wyklucza podejmowanie działalności wydobywczej.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyjaśniło również, że organ pierwszej instancji powinien był odnieść się do zapisów studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy T. P. . Organ zaznaczył, że sposób wykorzystywania działki ewidencyjnej numer [...] w miejscowości B., gmina T. P. ustalony w Studium to także zalesienie i zieleń leśna. Stąd przedwczesne odwołanie się przez organ pierwszej instancji do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie miało wpływu na wynik sprawy. Nie ma to znaczenia dla merytorycznego rozpatrzenia sprawy w postępowaniu zażaleniowym także z tego względu, że uchwała Rady Gminy T. P. z dnia [...] września 2019 roku nr [...] weszła już w życie, a to oznacza, że jej zapisy muszą być brane pod uwagę przy rozpoznaniu sprawy przez organ odwoławczy.

M. i M. Ł. skorzystali z prawa skargi do sądu administracyjnego.

W ocenie skarżących Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie powinno brać pod uwagę okoliczności, że w dacie rozstrzygania sprawy obowiązywała już uchwała Rady Gminy T. P. z dnia [...] września 2019 roku nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu w B. pomiędzy drogą ekspresową [...], a ul. [...].

Samorządowe Kolegium Odwoławcze bezzasadnie przyjęło pierwszeństwo miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego, czym naruszyło art. 7 ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne. Wójt Gminy T. P. przed uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miał wiedzę o zlokalizowaniu złoża na terenie objętym planem. Przyjęcie uchwały skarżący uznają za zabieg celowy uniemożliwiający prowadzenie działalności gospodarczej. Zdaniem skarżących w postępowaniu uzgadniającym w żaden sposób nie zostało zbadane czy wydobywanie kruszywa z terenu działki nr [...] będzie stało w faktycznej sprzeczności z obowiązującymi przepisami planu miejscowego, a wcześniej z przepisami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy T. P. . Odmowa uzgodnienia nie może być uzasadniona wyłącznie semantyczną różnicą pomiędzy przeznaczeniem nieruchomości w planie, a planowaną działalnością na terenie objętym planem.

Strona 1/4