Wniosek w przedmiocie nakazu przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania
Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak po rozpoznaniu w dniu 5 maja 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku A.N. i Z.N. o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z [...] stycznia 2014 r. nr [...] w sprawie ze skargi kasacyjnej A.N. i Z.N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 19 listopada 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 504/14 oddalającego skargę A.N. i Z.N. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie nakazu przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania postanawia: wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 19 listopada 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A.N. i Z.N. (dalej jako "skarżący") na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z [...] stycznia 2014 r. w przedmiocie nakazu przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania.

Od powyższego wyroku skarżący wnieśli skargę kasacyjną.

W treści skargi kasacyjnej skarżący wnieśli o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. Wyjaśnili, że wykonanie decyzji spowoduje niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody i spowoduje trudne do odwrócenia skutki, ponieważ wstrzymanie działalności placówki wywoła za sobą negatywne konsekwencje i perturbacje dla rodzin wychowanków, jak i dzieci uczęszczających do punktu przedszkolnego.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył co następuje:

Wniosek zasługuje na uwzględnienie.

Kompetencja Naczelnego Sądu Administracyjnego do wstrzymania wykonania aktu lub czynności została uregulowana w art. 61 § 3 w związku z art. 193 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. - zwanej dalej "p.p.s.a."). Sąd może na wniosek skarżącego wstrzymać wykonanie zaskarżonego aktu, jeżeli w wyniku jego wykonania zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków (art. 61 § 3 p.p.s.a.).

Warunkiem wydania postanowienia o wstrzymaniu wykonania aktu lub czynności jest wskazanie przez stronę we wniosku okoliczności uzasadniających niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, bowiem ciężar uprawdopodobnienia przesłanek wstrzymania wykonania zaskarżonego aktu lub czynności spoczywa na stronie, która wywodzi skutki prawne ze swych twierdzeń.

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego skarżący wykazali okoliczności, o których mowa w art. 61 § 3 p.p.s.a. Z argumentów przedstawionych przez skarżących we wniosku wynika, że wykonanie nałożonego obowiązku spowoduje wstrzymanie działalności placówki, a tym samym wywoła za sobą negatywne konsekwencje dla rodzin wychowanków i samych wychowanków uczęszczających do punktu przedszkolnego.

Z powyższych względów i na podstawie art. 61 § 3 w związku z art. 193 ustawy p.p.s.a., Naczelny Sąd Administracyjny orzekł jak w sentencji postanowienia.

Strona 1/1