Sprawa ze skargi na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. w przedmiocie nakazu wykonania robót budowlanych
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Rosińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Protokolant Sekretarz sądowy Magdalena Rząsa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 maja 2015 r. przy udziale - sprawy ze skargi T. W. i A. W. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] nr [...] znak: [...] w przedmiocie nakazu wykonania robót budowlanych postanawia: zawiesić postępowanie sądowoadministracyjne. LS

Uzasadnienie

W dniu 4 sierpnia 2014 roku T. i A. W. zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] nr [...], którą po ponownym rozpatrzeniu odwołania T. W. i A. W. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Z. nr [...] z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie nakazu wykonania określonych robót budowlanych w budynku gospodarczym realizowanym na terenie działki o nr ewid. 91/4, położonej w S. przy ul. A 6, uchylono w całości decyzję organu I instancji i umorzono postępowanie objęte skarżonym rozstrzygnięciem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Z.

W odpowiedzi na skargę [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł. wniósł o jej oddalenie, podtrzymując argumentację zawartą w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji.

W toku postępowania sądowoadministracyjnego tut. Sąd powziął wiedzę o zgonie uczestniczki postępowania - L. B.. Na podstawie odpisu skróconego aktu zgonu nr [...] Sąd ustalił, iż L. B. zmarła w dniu 28 lutego 2015 roku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje:

Zgodnie z treścią art. 124 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) zwanej dalej p.p.s.a. w razie śmierci strony, sąd zawiesza postępowanie z urzędu z zastrzeżeniem § 3, który stanowi, że nie zawiesza się postępowania w razie śmierci strony, jeżeli przedmiot postępowania odnosi się wyłącznie do praw i obowiązków ściśle związanych z osobą zmarłego.

Należy przy tym podkreślić, iż art. 124 § 1 p.p.s.a. reguluje przesłanki obligatoryjnego zawieszenia postępowania, które powinno nastąpić niezwłocznie po stwierdzeniu przez sąd, że zaistniały okoliczności oznaczone w tym przepisie, natomiast celowość zawieszenia postępowania w tych przypadkach nie podlega ocenie sądu, a jego badaniem objęte jest jedynie to, czy rzeczywiście wystąpiły przesłanki wskazane przez ustawodawcę. Zawieszenie postępowania ze względu na wystąpienie przesłanek oznaczonych w art. 124 § 1 p.p.s.a. wymaga wydania przez sąd postanowienia, a skutki zawieszenia postępowania powstają zasadniczo z datą jego wydania. Jednakże zawieszenie postępowania z uwagi na przyczyny, o których mowa w pkt 1 (śmierć strony, jej przedstawiciela ustawowego, utrata charakteru takiego przedstawiciela, utrata zdolności procesowej lub sądowej) działa z mocą ex tunc, t.j. od daty zdarzenia, które jest przesłanką zawieszenia postępowania.

Biorąc pod uwagę, iż w przedmiotowej sprawie L. B. zmarła w dniu 28 lutego 2015 roku tj. przez zakończeniem postępowania sądowego, a przedmiot postępowania nie odnosi się wyłącznie do praw i obowiązków ściśle związanych z osobą zmarłej, w ocenie Sądu należało zawiesić postępowanie sądowe w sprawie określając datę początku tegoż zdarzenia na dzień 28 lutego 2015 roku.

Z tych wszystkich przyczyn, Sąd na podstawie art. 124 § 1 pkt 1 i § 3 p.p.s.a. orzekł jak w postanowieniu.

LS

Strona 1/1