Wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym przez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata w sprawie ze skargi na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie odmowy wydania nakazu rozbiórki
Sentencja

Starszy Referendarz Sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie - Anna Puton-Mazurkiewicz po rozpoznaniu w dniu 5 maja 2015 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku P. K. i innych o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym przez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata w sprawie ze skargi P. K. i innych na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania nakazu rozbiórki postanawia : odmówić przyznania prawa pomocy.

Uzasadnienie strona 1/2

W odpowiedzi na wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, w terminie do jego opłacenia, skarżący w piśmie z dnia 7 kwietnia 2015 r. zwrócił się o przyznanie prawa pomocy. Do pisma skarżący załączył urzędowy formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy zaznaczając w nim, że domaga się zwolnienia od kosztów sądowych i ustanowienia adwokata. W uzasadnieniu wniosku podał, że jest osobą długotrwale bezrobotną, nieposiadającą żadnych środków finansowych. Wykazał, że w skład jego majątku wchodzi dom drewniany o pow. [...] m2, garaż o pow. [...] m2 nieruchomość rolna o pow. [...] ha oraz działka o pow. [...] m2. Skarżący podał, że nie zna wysokości dochodów żony z pracy i emerytury, nie wie również czy żona posiada jakiekolwiek zasoby finansowe, wskazał jedynie że żona posiada udział w [...] części w niewielkim gospodarstwie rolnym. Skarżący wraz z wnioskiem nadesłał zaświadczenie urzędu pracy potwierdzające, że od dnia [...] r. jest zarejestrowany jako osoba bezrobotna, a od dnia [...] r. nie posiada prawa do zasiłku.

W dniu 13 kwietnia 2015 r. skarżący złożył kolejny urzędowy formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy, w którym ponownie wniósł o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata. Złożenie kolejnego wniosku uzasadnił tym, że w poprzednim wniosku zapomniał wpisać, że posiada jeszcze szopę o pow. [...] m2 oraz oranżerię o pow. [...] m2. Na wezwanie referendarza sądowego z dnia 14 kwietnia 2015 r. skarżący nadesłał część dokumentów do złożenia których został zobowiązany.

Rozpoznając wniosek o przyznanie prawa pomocy referendarz sądowy stwierdził, co następuje:

Zgodnie z unormowaniem art. 246 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej p.p.s.a., przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej następuje w zakresie całkowitym - gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania (pkt 1), a w zakresie częściowym - gdy wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (pkt 2). Żądanie zwolnienia od kosztów sądowych i ustanowienia adwokata jest żądaniem przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym (art. 245 § 2 p.p.s.a.).

Ciężar dowodu spełnienia przesłanek przyznania prawa pomocy, spoczywa na stronie ubiegającej się o uzyskanie takiego prawa. Podejmując decyzję o przyznaniu prawa pomocy należy opierać się na dokładnych danych dotyczących stanu rodzinnego, majątkowego, wysokości dochodów i wydatków strony wnioskującej o prawo pomocy. Obowiązkiem zaś strony ubiegającej się o przyznanie prawa pomocy jest, przy zachowaniu należytej staranności, wyczerpujące wykazanie swojej i osób pozostających z nią we wspólnym gospodarstwie domowym, sytuacji majątkowej i finansowej. Ocena czy osoba fizyczna nie może ponieść jakichkolwiek, bądź pełnych kosztów postępowania, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, wymaga uprzedniego oszacowania sytuacji materialnej tej osoby i jej rodziny (z uwzględnieniem stanu majątkowego, źródeł dochodów i ich wysokości) ze stałymi wydatkami ponoszonymi na utrzymanie konieczne. Niezbędne jest również porównanie możliwości finansowych strony wnioskującej o prawo pomocy (a więc badanie sytuacji materialnej po opłaceniu stałych miesięcznych wydatków) z wielkością obciążeń tytułem kosztów, jakie strona musi ponieść w danym postępowaniu.

Strona 1/2