Sprawa ze skargi P. K. na zarządzenie zastępcze Wojewody [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Sędziowie Sędzia NSA Anna Orłowska, Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Hanna Tarnawska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 września 2017 r. sprawy ze skargi P. K. na zarządzenie zastępcze Wojewody [...] z dnia 3 marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego oddala skargę.

Uzasadnienie strona 1/10

Zarządzeniem zastępczym z dnia 3 marca 2017 r. (nr [...]), wydanym na podstawie art. 98a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 446 ze zm. - dalej jako: "u.s.g."), Wojewoda stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego Rady Miejskiej w C. - P. K.

W uzasadnieniu organ wskazał, że P. K. (dalej także jako: "radny", "skarżący"), został wybrany radnym Rady Miejskiej w wyborach do Rady Miejskiej przeprowadzonych w dniu 16 listopada 2014 r. (okręg wyborczy nr [...]) i złożył ślubowanie na I sesji Rady Miejskiej w dniu 1 grudnia 2014 r.

Organ stwierdził, że radny - P. K. prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą "[...]". Działalność ta, zgodnie z danymi zawartymi w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), została zakwalifikowana jako "pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej nieklasyfikowane" (kod PKD 58.59.B).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej radny świadczył usługi w zakresie obsługi BHP na rzecz Ośrodka Kultury w Ł., na podstawie umowy z dnia 1 sierpnia 2014 r. zawartej pomiędzy Ośrodkiem Kultury w Ł., reprezentowanym przez M. S. - Dyrektora Ośrodka Kultury w Ł. a radnym, zgodnie z którą otrzymywał za obsługę zakładu pod względem BHP wynagrodzenie w wysokości 85 złotych netto miesięcznie (§ 1 w zw. z § 3 umowy). Podczas trwania umowy radny korzystał z pomieszczeń Ośrodka Kultury w Ł. i przeprowadzał szkolenia wewnętrzne pracownikom jednostki. Umowa z radnym została rozwiązana w dniu 16 marca 2016 r. i do tego czasu radny otrzymywał z tytułu umowy wynagrodzenie na podstawie wystawianych faktur VAT.

Ponadto w ramach prowadzonej działalności gospodarczej radny świadczył również usługi w zakresie obsługi BHP na rzecz Ośrodka Kultury w C., na podstawie umowy z dnia 1 lutego 2010 r. zawartej pomiędzy Ośrodkiem Kultury w C., reprezentowanym przez E. R. pełniącą obowiązki Kierownika Ośrodka Kultury a radnym, zgodnie z którą otrzymywał za obsługę zakładu pod względem BHP wynagrodzenie w wysokości 100 złotych miesięcznie (§ 1 w zw. z § 3 umowy). Szczegółowe obowiązki wynikające z umowy zostały określone w załączniku do umowy. Podczas trwania umowy radny m.in. korzystał z pomieszczeń Ośrodka Kultury w C. i przeprowadzał szkolenia wewnętrzne pracownikom jednostki. W trakcie trwania umowy radny otrzymywał wynagrodzenie na podstawie wystawianych faktur VAT.

Organ stwierdził, że zakaz, o którym mowa w art. 24f ust. 1 u.s.g. dotyczy w pierwszej kolejności prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek. Sformułowanie "wykorzystywanie" odnosi się natomiast do wszystkich przypadków korzystania z mienia komunalnego gminy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, bez względu na to, czy wykorzystanie to ma podstawę prawną, czy też nie, jest stałe bądź jednorazowe, wreszcie czy jest odpłatne, czy nie. Nie jest też istotne, czy radny prowadzący działalność gospodarczą, jako jedyny korzysta z mienia komunalnego, czy też korzystają z niego także inne osoby. Wykorzystanie mienia komunalnego jest wystarczającą przesłanką do wygaśnięcia mandatu radnego i nie ma też znaczenia, czy przy wykorzystaniu tego mienia komunalnego radny odniósł korzyści. Przepis art. 24f ust. 1 u.s.g. nie uzależnia bowiem wygaśnięcia mandatu radnego od osiągnięcia zysku z korzystania z mienia komunalnego, lecz rozstrzygający jest sam fakt korzystania z tego mienia. Pojęcie natomiast "wykorzystywania mienia" należy wiązać z możliwością używania mienia komunalnego w granicach prawem dopuszczonych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i na potrzeby tej działalności.

Strona 1/10