Skarga kasacyjna od wyroku WSA w Warszawie w sprawie ze skargi A.K. na przewlekłe prowadzenie postępowania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w przedmiocie rozpoznania wniosku
Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Borowiec del. WSA Agnieszka Miernik Protokolant sekretarz sądowy Tomasz Weiher po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 października 2018 r. sygn. akt II SAB/Wa 495/18 w sprawie ze skargi A.K. na przewlekłe prowadzenie postępowania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 2 stycznia 2018 r. 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz A.K. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Inne orzeczenia o symbolu:
6192 Funkcjonariusze Policji
659
Inne orzeczenia z hasłem:
Przewlekłość postępowania
Inne orzeczenia sądu:
Naczelny Sąd Administracyjny
Inne orzeczenia ze skargą na:
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Uzasadnienie strona 1/7

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 29 października 2018 r., sygn. akt: II SAB/Wa 495/18 po rozpoznaniu sprawy ze skargi A.K. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 2 stycznia 2018 r., w punkcie pierwszym stwierdził, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji dopuścił się przewlekłości w rozpatrzeniu wniosku A.K., w punkcie drugim stwierdził, że przewlekłe prowadzenie postępowania miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa, w punkcie trzecim wymierzył Ministrowi grzywnę, w punkcie czwartym przyznał skarżącemu od organu sumę pieniężną, a w punkcie piątym zasądził zwrot kosztów postępowania.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Wnioskiem z dnia 2 stycznia 2018 r. (data wpływu: 18 stycznia 2018 r.) A.K. zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o wyłączenie stosowania art. 15c ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służy Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (t.j. Dz.U. z 2019, poz. 288) zwanej dalej ustawą zaopatrzeniową.

Pismem z dnia 18 stycznia 2018 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował, że sprawa nie zostanie załatwiona w terminie przewidzianym w art. 35 § 3 k.p.a. z uwagi na konieczność wszechstronnego i wnikliwego zbadania sprawy (co wiąże się z koniecznością wystąpienia do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, a następnie do Instytutu Pamięci Narodowej) oraz wskazał, że postępowanie powinno zakończyć się do dnia 17 sierpnia 2018 r.

Pismem z dnia 18 stycznia 2018 r. organ zwrócił się do Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA o przekazanie informacji, czy wnioskodawca ma ustalone prawo do emerytury, renty czy renty rodzinnej i czy otrzymuje świadczenie oraz o wskazanie okresów pracy i służby stanowiących podstawę świadczenia.

Odpowiedź na powyższe pismo organ otrzymał w dniu 26 stycznia 2018 r.

Pismem z dnia 15 lutego 2018 r. Minister wystąpił do Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z prośbą o przekazanie informacji niezbędnych do ustalenia czy w sprawie zachodzą przesłanki do wyłączenia art. 15c ustawy zaopatrzeniowej.

Jednocześnie pismem z dnia 15 lutego 2018 r. organ wystąpił do Komendanta Głównego Policji o przesłanie informacji o przebiegu służby wnioskodawcy, na które Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji otrzymał odpowiedź przy piśmie z dnia 7 maja 2018 r.

W dniu 6 czerwca 2018 r. organ odniósł się do wezwania do usunięcia naruszenia prawa (ponaglenia), skierowanego przez A.K. pismem z dnia 29 maja 2018 r. w związku z brakiem wydania decyzji sprawie wniosku z dnia 2 stycznia 2018 r., wskazując, że oczekuje na odpowiedź z IPN i decyzja powinna zostać wydana we wcześniej zakreślonym terminie, tj. do dnia 17 sierpnia 2018 r. Informacje, o które Minister wystąpił zostały nadesłane przez IPN w dniu 23 lipca 2018 r.

Strona 1/7
Inne orzeczenia o symbolu:
6192 Funkcjonariusze Policji
659
Inne orzeczenia z hasłem:
Przewlekłość postępowania
Inne orzeczenia sądu:
Naczelny Sąd Administracyjny
Inne orzeczenia ze skargą na:
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji