Sprawa ze skargi na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie wszczęcia postępowania administracyjnego
Sentencja

Dnia 8 lipca 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 2015 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Województwa - Zarządu Dróg Wojewódzkich na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie wszczęcia postępowania administracyjnego p o s t a n a w i a : odrzucić skargę.

Uzasadnienie strona 1/2

Pismem z dnia [...] września 2014 r. Zarząd Dróg Wojewódzkich, działając w imieniu Województwa, zawiadomił Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, iż na części nieruchomości oznaczonej numerem ewidencyjnym [...], stanowiącej pas drogowy drogi wojewódzkiej nr [...] w miejscowości [...], postawiono ogrodzenie trwałe przynależne do właścicieli działek nr [...] bez wymaganego zezwolenia zarządcy drogi. W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się o wszczęcie postępowania w tej sprawie.

Po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających, w tym oględzin przedmiotowych nieruchomości, pismem z dnia [...] kwietnia 2015 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego poinformował wnioskodawcę, iż według poczynionych ustaleń przedmiotowe ogrodzenie powstało przed wojną i od tego czasu nie było przebudowywane, a jedynie poddawane okresowej konserwacji. Przebieg granic oraz ich ustalenie nie leży w kompetencji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, w razie naruszenia prawa własności swoich roszczeń należy dochodzić przed właściwymi sądami powszechnymi. W związku z powyższym organ ten nie dopatrzył się podstaw do wszczęcia postępowania administracyjnego.

Po otrzymaniu powyższego pisma Województwo- Zarząd Dróg Wojewódzkich wniosło w dniu [...] czerwca 2015 r. (data stempla pocztowego na kopercie) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego podnosząc m.in., że rozstrzygnięcie organu powinno być poparte zgromadzonymi w sprawie dowodami i nastąpić w formie decyzji administracyjnej.

W odpowiedzi na skargę PINB wniósł o jej oddalenie w całości podnosząc, iż skarga z wniosku Zarządu Dróg Wojewódzkich została załatwiona, a o sposobie jej załatwienia wnioskodawca został powiadomiony.

Zarządzeniem z dnia 19 czerwca 2015 r. strona skarżąca została wezwana do wykazania, że przed wniesieniem skargi wniosła do organu wyższego stopnia, tj. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego zażalenie na niezałatwienie sprawy w terminie, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.), dalej w skrócie k.p.a. - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem przyjęcia, że zażalenie takie nie zostało wniesione. W odpowiedzi na powyższe wezwanie, pismem z dnia [...] lipca 2015 r. pełnomocnik strony skarżącej podał, iż przed wniesieniem skargi zażalenia takiego nie wniesiono, wysłano je dopiero w dniu 3 lipca 2015 r. W związku z powyższym wniósł o zawieszenie postępowania sądowego do czasu rozpatrzenia zażalenia przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Skargę należało odrzucić.

Zgodnie z art. 52 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej w skrócie p.p.s.a., skargę do sądu można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie. Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy, przewidziany w ustawie.

Strona 1/2